Technopark Łódź podpisał umowę o współpracy ze stowarzyszeniem EUPIC (EU Project Innovation Centre) działającym przy parku technologicznym w Chengdu w Chinach – poinformował w środę PAP prezes Technoparku Andrzej Styczeń.
EUPIC współpracuje z około 400 chińskimi firmami z branży nowoczesny technologii.
W ramach współpracy Technopark – Łódzki Regionalny Park Naukowo-Technologiczny ma oferować swoje tereny chińskim firmom zamierzającym zaistnieć na rynku Unii Europejskiej; pomoc w nawiązaniu współpracy zapewnić ma EUPIC. Łódzka spółka dysponuje 11 hektarami gruntu przeznaczonego dla inwestorów z branży innowacyjnych i nowych technologii.
Rozmowy na temat współpracy trwały ponad pół roku. Zdaniem prezesa Technoparku Andrzeja Stycznia rynek chiński stwarza polskim firmom ogromne możliwości, a z drugiej strony w Chinach dynamicznie rozwija się rynek nowoczesnych technologii.
„Tamtejsze firmy szukają parterów również w Polsce. Mamy nadzieję, że chińskie firmy przy wsparciu Technoparku wejdą na nasz rynek” – uważa Styczeń.
Technopark w Chengdu oferuje też europejskim firmom, które zamierzają rozwijać działalność w Chinach, powierzchnie biurowe na preferencyjnych warunkach; przez pół roku mogą one być zwolnione z wszelkich opłat.
Obie strony porozumienia chcą również współpracować w zakresie takich branż jak: IT, ochrona środowiska czy poszukiwanie nowych źródeł energii. Mają także wzajemnie promować swoją działalność. To druga międzynarodowa umowa podpisana przez Technopark Łódź w ostatnim czasie; wcześniej spółka nawiązała współpracę z parkiem technologicznym w niemieckiej Meklemburgii.
Łódzki Technopark ogłosił też przetarg na budowę Bionanoparku – kompleksu, w którym znajdą się m.in. nowoczesne laboratoria biotechnologiczne. Inwestycja ma kosztować ponad 76 mln zł, z czego 65 mln zł pochodzić ma ze środków unijnych. Prezes Technoparku liczy, że jeszcze w tym roku z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości podpisana zostanie umowa na finansowanie inwestycji ze środków unijnych.
Nowy kompleks został roboczo nazwany Bionanoparkiem ze względu na profil badań, jakie będą w nim prowadzone. Mają się tam znaleźć duże laboratoria: Biotechnologii Przemysłowej oraz Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej. Naukowcy z łódzkich uczelni będą badać w nich m.in. wpływ najnowszych materiałów wykorzystujących nanotechnologię na ludzkie zdrowie. Z ich usług będą mogły korzystać firmy z branż: farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej czy zbrojeniowej.
Technopark Łódź istnieje od 2007 roku. Największym jego udziałowcem jest gmina Łódź; współudziałowcami spółki są także samorząd województwa i największe łódzkie uczelnie wyższe.