Firma Leroy-Somer opracowała nową serię silników Dyneo® z magnesami trwałymi. Ta opatentowana technologia pozwala uzyskać bardzo wysoką sprawność w całym zakresie prędkości, a dzięki wyjątkowej kompaktowości osiąga wyższy współczynnik COP w porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi. Jej zalety doceniła firma J&E Hall wybierając silniki Leroy-Somer do napędzania swoich sprężarek. Firma J&E Hall właśnie zainstalowała system chłodzenia w nowym centrum dystrybucyjnym sieci WM Morrison Supermarkets Plc. Uzyskane oszczędności ocenia się na poziomie 45 000 euro w ciągu 4 lat.
Przemysłowe instalacje chłodnicze są bardzo energochłonne i zwykle mają moc nominalną od 3 do 10 MW. W tym kontekście nie dziwi, iż szczególna uwaga jest poświęcana silnikom elektrycznym, które są potencjalnym źródłem oszczędności energii. Konieczne wydaje się promowanie zarówno przez instalatorów systemów, jak i ich producentów, takich rozwiązań technicznych, które zwiększają efektywność energetyczną instalacji przemysłowych.
Wykorzystanie regulowanej prędkości pracy jest pierwszym krokiem, aby sprostać powziętemu wyzwaniu. Wielkość instalacji chłodniczej zależy od warunków zewnętrznych i jest dobierana tak, aby dopasować się do warunków panującym podczas najgorętszych okresów – instalacja poza tym okresem jest po prostu za duża. Regulowana prędkość pracy może zmniejszyć różnice w obciążeniu cieplnym, adaptując maszynę do aktualnych warunków i tym samym optymalizując ogólną wydajność instalacji.
Współczynnik wydajności COP (Coefficient of Performance) w doskonały sposób mierzy sprawność instalacji. Wyraża on stosunek między wydajnością chłodniczą, a zużyciem energii elektrycznej. Im jest wyższy, tym system jest bardziej efektywny.
Dzięki bogatemu doświadczeniu w projektowaniu i produkcji przemysłowych systemów napędowych, firma Leroy Somer opracowała wiele rozwiązań pozwalających na znaczącą oszczędność energii.
W serii napędów o stałej prędkości, oferowanych przez firmę Leroy-Somer, znajdują się również modele silników indukcyjnych, bryzgoszczelnych spełniające normę IE2 określoną przez dyrektywę europejską ErP ( Energy related Product, wcześniej EuP). W serii tej są również modele należące do klasy wydajności IE3 “Premium”.
Leroy-Somer oferuje największy na rynku wybór napędów o zmiennej prędkości – od prostych modeli, poprzez urządzenia o zdecentralizowanym sterowaniu prędkością, aż do systemów o pełnej specyfikacji. Niektóre serie silników zostały tak zaprojektowane, aby sprostać wysokim wymaganiom różnych aplikacji i zapewnić najwyższą możliwą jakość napędu – wysoką sprawność, stałe utrzymywanie momentu obrotowego bez zmniejszania dopuszczalnego obciążenia, brak konieczności stosowania wymuszonej wentylacji w celu redukcji ryzyka awarii i ograniczenia nakładów na konserwację.
Spółka opracowała nowe technologie stosowane do produkcji napędów, doskonale pasujące do potrzeb rynku: jest to seria Dyneo® łącząca w sobie rozwiązania pozwalające na sterowanie częstotliwością i wykorzystująca synchroniczny silnik o magnesach trwałych. Opatentowana technologia wirnika magnetycznego, dzięki ograniczeniu strat energii powstających w elementach rotora, spowodowała znaczący wzrost sprawności urządzenia, szczególnie w trakcie pracy przy bardzo zmiennym obciążeniu. Ten bardzo wysoki poziom wydajności znacznie przekracza minimum określone przez nadchodzącą klasyfikację IE4, która zakłada dodatkowe zwiększenie oszczędności energii o ponad 10% w stosunku do tradycyjnych rozwiązań napędów o regulowanej prędkości. Inwestycja w nową technologię zwraca się często w czasie krótszym niż 12 miesięcy.
Główną zaletą tej innowacyjnej technologii, testowanej przez największych wytwórców sprężarek przez ponad 10 jest kompaktowe rozwiązanie mające wyższy współczynnik COP od tradycyjnych rozwiązań, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów konserwacji systemu.
Nowa seria napędów Leroy-Somer, dzięki identycznej konstrukcji mechanicznej z silnikami indukcyjnymi, doskonale nadaje się do modernizacji istniejących systemów. Inwestycja pozwala na znaczne oszczędności energii i jednocześnie szybko się zwraca.