Falcon – nowy szerokopasmowy ruter przemysłowy ze zintegrowanym switchem ethernetowym został zaprojektowany w celu zapewnienia szybkiej, dwukierunkowej i bezpiecznej komunikacji między oddalonymi lokalizacjami przemysłowymi. Urządzenie zapewnia ekonomiczną i niezawodną łączność między osprzętem typu SCADA, RTU, sterownikami PLC i urządzeniami I/O.
Falcon pracuje w oparciu o standard VDSL2 (Very high speed Digital Subscriber Line 2), ostatnią i najbardziej zaawansowaną wersję standardu komunikacji szerokopasmowej DSL. VDSL2, szeroko rozpowszechniony w wielu częściach świata, spełnia podwyższone wymagania użytkowników komercyjnych i przemysłowych dotyczące szybkości przesyłu danych. Zapewnia prędkość transmisji danych do100 Mbit/s w obu kierunkach – konkretne wartości zależą od lokalnych dostawców usług sieciowych.
Oferowana obecnie usługa przesyłu danych charakteryzuje się prędkości do 40 razy większą niż w technologii ADSL, co czyni ze standardu VDSL2 idealne rozwiązanie dla zastosowań przemysłowych wymagających zdalnego dostępu. Zwiększona wydajność jest szczególnie istotna dla zastosowań wymagających przesyłu materiału wideo na żywo z oddalonych od siebie lokalizacji.
Falcon charakteryzuje się kompaktowym projektem i jest wyposażony we wzmocnioną obudowę metalową, zawierającą zintegrowany, odporny na wibrację zacisk do montażu na szynie DIN. Urządzenie działa w zakresie temperatur od –20oC do + 60oC i cechuje się wysokim poziomem kompatybilności elektromagnetycznej (EMC), pozwalającym na wykorzystanie go w różnych zastosowaniach przemysłowych. Wysoki współczynnik MTBF (ang. mean time between failures, średni czas między awariami) pozwala określić bezproblemowy czas pracy na przynajmniej 10 lat. W najbardziej wymagających zastosowaniach ruter może być zasilany z oddzielnego źródła zasilania prądu stałego (zakres napięć od 16 do 60 V).
Ruter Falcon wyposażony jest dodatkowo w czteroportowy zintegrowany przełącznik warstwy 3 pozwalający na komunikację w sieciach Ethernet z najnowszymi przemysłowymi urządzeniami I/O. Posiada ponadto port RS232 i zintegrowane złącze umożliwiające połączenie z urządzeniami szeregowymi. Dzięki temu możliwa jest migracja ze starszych systemów do nowszych, opartych o sieć IP – nie jest wymagana żadna wymiana osprzętu. Standard ADSL pozostanie w użyciu jeszcze przez wiele lat razem z nowszym VDSL2, dlatego Falcon jest w pełni kompatybilny z technologiami szerokopasmowymi ADSL, ADSL2 i ADSL2+.
Bezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę w przypadku połączeń za pomocą sieci Internet, dlatego Falcon posiada rozbudowany firewall i obsługuje tunele IPsec VPN (Virtual Private Networks), zabezpieczone protokołami szyfrującymi. Dzięki takim funkcjonalnościom jak NAT ( Network Address Translation, tłumaczenie adresów sieciowych), przekierowaniu portów (forwarding) i protokołowi SNMP V3 (Simple Network Management Protocol) zapewnione jest dodatkowe bezpieczeństwo. Ponadto funkcjonalność VLAN warstwy 3 pozwala tak skonfigurować zintegrowany switch, by filtrował określone rodzaje ruchu. Możliwe jest także skonfigurowanie prostej strefy zdemilitaryzowanej ( DMZ ) w celu ochrony sieci LAN.
Ruter Falcon może być konfigurowany na wiele sposobów m.in przez bezpieczną i łatwą w użyciu przeglądarkę WWW lub za pomocą wiersza poleceń (command line interface) dostępnego lokalnie lub przez bezpieczne połączenie IP (SSH). W trakcie pracy urządzenia, zarządzanie i diagnostyka są możliwe za pomocą protokołu SNMP lub SysLog.
Szerokopasmowa transmisja danych realizowana jest przez dostawców usług internetowych za pomocą koncentratorów DSLAM (Digital Subscriber Line Access Multiplexer). Aby usprawnić współdziałanie różnych urządzeń Interoperacyjne Laboratorium Uniwersytetu w New Hampshire (The University of New Hampshire Interoperability Laboratory, w skrócie UNH-IOL) prowadzi zakrojone na dużą skalę różnorodne badania osprzętu DSL, aby pomóc swoim partnerom w opracowywaniu sprawdzonych i współdziałających ze sobą produktów. Westermo jest pierwszym przemysłowym członkiem należącym do konsorcjum UNH-IOL DSL.
www.westermo.com