Szukając możliwości zwiększenia efektywności energetycznej i wydajności funkcjonowania obudów urządzeń HVAC poprzez wyeliminowanie ich nieszczelności, producent sprzętu do uzdatniania powietrza Air Handling Systems Ltd. (AHS) wybrał firmę Southco – jedynego producenta, którego wyroby przeszły rygorystyczne testy ciśnieniowe i pomogły znaleźć rozwiązanie problemu.
AHS produkuje na zamówienie osprzęt do uzdatniania powietrza – przede wszystkim obudowy HVAC – dla sektora prywatnego i publicznego, włączając w to przemysł medyczny, farmaceutyczny i samochodowy. Do grona klientów AHS należą takie firmy, jak: Bombardier, BBC, NHS Trusts oraz Great Ormond Street Hospital.
W branży klimatyzacyjnej efektywność energetyczna i optymalna wydajność funkcjonowania to już norma przemysłowa, zwłaszcza w budynkach użyteczności publicznej jak szpitale, w których wymogi dotyczące higieny i klimatyzacji są zaostrzone, a jednocześnie coraz większy nacisk kładziony jest na zmniejszanie ilości odpadów i redukcję kosztów.
Użytkownicy są zobowiązani do wykorzystywania urządzeń zgodnych z normą Part L Buildings Regulations i wyposażonych w wydajne energetycznie instalacje pozwalające na oszczędności.
Dlatego często omawianą kwestią jest niepożądany wypływ powietrza z obudów HVAC, co powoduje straty energii i tym samym zwiększa koszty. Aby temu przeciwdziałać, istotne jest aby obudowy były tak szczelne, jak to tylko możliwe. Obecnie obowiązująca normą szczelności jest DW 143 Class B 1000 Pascal.
W trakcie testów ciśnieniowych jednostek uzdatniających powietrze, przeprowadzanych przez AHS okazało się, że główną przyczyną wypływu powietrza były problemy z uszczelnieniem drzwi obudowy. Spowodowane było to przede wszystkim faktem, iż dostępne wtedy zamki nie były w stanie zapewnić odpowiedniego docisku uszczelki w grubych drzwiach obudów.
Wtedy firma AHS zwróciła się do Southco, dynamicznej firmy z pionierskim podejściem w branży, realizującej wiele innowacyjnych pomysłów.
Wes Campbell, dyrektor techniczny AHS: Southco zaoferowało idealne rozwiązanie oparte o zmodyfikowane, standardowe zamki dociskowe E3 Vise Action z dodatkowym gwintem umożliwiającym umieszczenie nakrętki z tyłu zamka, co pozwala osiągnąć odpowiedni poziom docisku dla drzwi o grubości 50 mm.
Ulrike Sturman wyjaśnia : Seria zamków Vise Action E3 udowodniła swoją przydatność w milionach zastosowań i nadal należy do najchętniej wybieranych produktów wykorzystywanych do szybkich i bezpiecznych zamknięć w zastosowaniach, gdzie odporność na wibracje, dokładne uszczelnienie i wysoka jakość są najważniejsze. Zapadka jest ustawiana za ramą drzwi i po wykonaniu płynnego półobrotu zostaje do niej ściśle dociśnięta. Stała wartość docisku 6,4 mm jest istotna dla uszczelnień środowiskowych, pozwala także zredukować lub wyeliminować hałas i stuki powodowane wibracjami. Zamki dociskowe z serii E3 są ponadto zabezpieczone przed przypadkowym otwarciem spowodowanym wstrząsami lub wibracjami.
Seria Vise Action jest dostępna w różnych wariantach korpusów i głowic dostosowanych do określonych zastosowań i instalacji.
AHS stara się prześcignąć swoich konkurentów stosując bardzo rygorystyczne ciśnieniowe testy szczelności swojego sprzętu. Podczas gdy standardem przemysłowym jest norma Leakage Class B 1000 Pascal, sprzęt AHS spełnia co najmniej wymagania normy Leakage Class C 1500 Pascal, a dla niektórych zastosowań spełnia normę Leakage Class D 2500 Pascal. Zamki dociskowe Southco z serii E3 spełniają również surowe wymagania normy Class D.