Grupa FAMUR – producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – sfinalizowała proces produkcji kompleksu ścianowego przeznaczonego do pracy w Przedsiębiorstwie Górniczym SILESIA. W dniu 22 grudnia nastąpił oficjalny odbiór maszyn przez Zarząd kopalni. Wart niemal 71 mln zł kompletny system wydobywczy został w pełni zaprojektowany i wykonany przez Grupę FAMUR. W sumie ponad 200 ciężarówek przetransportuje sprzęt do kopalni w Czechowicach-Dziedzicach.
Umowa z PG SILESIA została zawarta w czerwcu 2011 r. i dotyczy leasingu finansowego z dostawą kompleksu ścianowego. W jego skład wchodzą: kombajn ścianowy FS 400, 170 sekcji zmechanizowanej obudowy ścianowej FAZOS 14/41, przenośnik zgrzebłowy ścianowy i podścianowy NOWOMAG oraz wyposażenie elektryczne. Umieszczony na poziomie 681-747 metrów kompleks będzie mógł wydobywać do 1 200 ton urobku na godzinę.
– Kombajn ścianowy FS 400 oraz pozostałe elementy kompleksu, w tym innowacyjna obudowa FAZOS 14/41 już wkrótce zostaną przetransportowane do kopalni węgla kamiennego SILESIA w Czechowicach-Dziedzicach. Kompleks ten jest zespołem maszyn nowej generacji, łączących pracę wysokowydajnych urządzeń górniczych z diagnostyką on-line. Jesteśmy przekonani, że sprosta on wszelkim wymaganiom, zapewniając wysoką efektywność wydobycia i bezpieczeństwo pracy całej załogi kopalni – powiedział Ireneusz Tomecki, wiceprezes zarządu FAMUR.
Kompleks został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł sprostać dużemu zróżnicowaniu wysokości pokładów węgla. Wynika to przede wszystkim zakresu pracy obudowy zmechanizowanej FAZOS 14/41, obejmującego od 1,6 aż do 4 m wysokości ściany.
– FAZOS 14/41 to pierwsza na polskim rynku obudowa o tak dużym zakresie pracy, niewymagająca zastosowania nadstawek na spągnicach oraz stosowania przedłużacza. Jest to niezwykle istotne, ponieważ – o ile zakres pracy kombajnu może zostać zwiększony w trakcie procesu wydobycia węgla przez zabudowanie obsad podwyższających kombajn i zastosowanie organów urabiających o większej średnicy – o tyle obudowy nie można w podobny sposób zmieniać – dodał Ireneusz Tomecki.
– Kompleks od Grupy FAMUR został zaprojektowany i wykonany w pełni zgodnie z naszymi potrzebami i wymogami kopalni. Ten system wydobywczy jest przeznaczony do pracy w nowej ścianie w czechowickiej kopalni. Dzięki współpracy z Famurem w zakresie leasingu kompleksu oraz wsparciu finansowemu i doświadczeniu naszego inwestora, czeskiej grupy Energetický a průmyslový holding, będzie ona mogła ruszyć już na początku 2012 roku. Wybór maszyn Grupy FAMUR w pełni wpisuje się w naszą filozofię stworzenia kopalni nowoczesnej i jednocześnie bezpiecznej dla górników – dodał Jiří Paštika, prezes zarządu i dyrektor generalny PG SILESIA.
Kompleks wydobywczy z kombajnem ścianowym FS 400 produkcji Grupy FAMUR
Ciekawe informacje o kompleksie ścianowym:
– obudowa FAZOS 14/41 jest pierwszą w Polsce szerokozakresową obudową, umożliwiającą płynną pracę w pokładach o wysokości od 1,60 m do 4 m,
– kompleks ścianowy ma masę ok. 4200 t. Najcięższa w systemie jest obudowa ścianowa – 165 elementów obudowy FAZOS 14/41 plus 5 sekcji skrajnych, ważą łącznie 362 tony. Kombajn ścianowy ma masę „jedynie” 65 t,
– do transportu kompletnego systemu wydobywczego potrzeba ponad 200 ciężarówek o ładowności do 25 ton,
– do obsługi kompleksu potrzeba od 12 do 14 osób.
PG SILESIA (Przedsiębiorstwo Górnicze „SILESIA” Sp. z o.o.) jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego, działającą w południowej Polsce. Od 2012 roku będzie produkować węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej. Oprócz węgla kamiennego, PG SILESIA będzie sprzedawać gaz kopalniany, kamień do celów budowlanych, a także dostarczać rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych).
Spółka aktualnie modernizuje głębinową Kopalnię Węgla Kamiennego „Silesia”, zlokalizowaną w obszarze górniczym Czechowic-Dziedzic, około 30 km od granicy polsko-czeskiej, z zasobami bilansowymi przekraczającymi 500 milionów ton węgla niskosiarkowego.
PG SILESIA to prywatne przedsiębiorstwo należące do Energetický a průmyslový holding a.s., czołowe czeskiej grupy działającej w sektorze energetycznym. Mniejszościowy pakiet udziałów w PG SILESIA należy bezpośrednio do pracowników.