Ożywienie i wzrost produkcji w hutnictwie

    Zwiększanie obrotów przez koncerny wydobywające rudę żelaza to oznaka ożywienia w światowej gospodarce, również w hutnictwie.

    Koncerny wydobywające rudę żelaza zapowiadają wzrost eksportu. Powoli wraca popyt na stal i wzrasta produkcja wyrobów stalowych. Poprawę widać także na rynku polskim. Przykładowo ArcelorMittal Poland nie wygasi raczej wielkiego pieca w swym oddziale w Dąbrowie Górniczej.

    Myślę, że do wygaszenia wielkiego pieca przez ArcelorMittal Poland nie dojdzie – ocenia w rozmowie z portalem wnp.pl Wojciech Szulc, kierownik Zakładu Analiz Techniczno – Ekonomicznych Instytutu Metalurgii Żelaza.

    W latach 2016-2017 eksport rudy z Australii ma wzrosnąć o 62 proc. w porównaniu z okresem lat 2011-12. Wzrost przewidują także brazylijscy producenci rudy żelaza.

    Eksperci szacują, że w 2012 eksport rudy żelaza z Australii wzrośnie o 12 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem – do poziomu 493 mln ton.

    Będzie to możliwe dzięki zwiększeniu wydobycia w australijskich kopalniach. W najbliższych latach eksport rudy z Australii wzrośnie o 10 proc. w skali roku, by osiągnąć poziom 779 mln ton w roku 2017.

    Zwiększenie eksportu rudy żelaza przewidują także brazylijskie koncerny wydobywcze. W tym roku Brazylia wyeksportuje 333 mln ton rudy żelaza, czyli o 6 proc. więcej niż w 2011 roku.

    W Unii Europejskiej liderem w produkcji stali surowej pozostają Niemcy. W lutym niemieccy producenci wytworzyli 3, 6 mln ton stali.

    Produkcja stali surowej w Niemczech może wynieść w tym roku 44 mln ton, utrzymując się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznej, która wyniosła 44,3 mln ton.

    Według German Steel Federation w 2012 roku popyt na stal na niemieckim rynku będzie stabilny, podobnie jak i ceny. To dobre wieści także dla polskiej gospodarki, która sporo eksportuje na niemiecki rynek.

    Według danych Hutniczej Izby Przemysłowo- Handlowa (HIPH) polska gospodarka zużyła w 2011 roku około 11 mln ton stali, o 11 proc. więcej niż w poprzedzającym roku. Produkcja stali wzrosła o 10 proc. do 8,8 mln ton.

    Jak szacuje HIPH – w roku 2012 produkcja stali utrzyma się na podobnym poziomie. Zużycie stali powinno wzrosnąć co najmniej do 11,25 mln ton, a w przypadku koniunktury nawet do 11,6 mln ton.

    Tylko w lutym 2012 roku krajowe huty wyprodukowały 810 tys. ton stali, więcej o 20,4 proc. licząc rok do roku.

    Eksperci sygnalizują, że dla światowego hutnictwa ten i najbliższy rok mogą się okazać rekordowymi pod względem produkcji stali. Wzrośnie zapotrzebowanie na stal i surowce.

    Świadczy też o tym sytuacji na rynku stali w Chinach. Wiodący chińscy producenci stali produkowali w pierwszych dziesięciu dniach marca średnio 1,62 mln ton stali surowej na dzień.

    Jak wskazuje China Iron and Steel Association zapotrzebowanie na stal zwiększy się w kwietniu.

    Będzie to m.in. pochodną większej chłonności na wyroby stalowe ze strony sektora budowlanego. A zatem ożywienie w hutnictwie globalnym jest widoczne.

    Renata Dudała

    www.wnp.pl