Oszczędzanie, a zatem zmniejszanie ponoszonych kosztów jest jednym ze skuteczniejszych sposobów zdobywania przewagi konkurencyjnej na rynku, a także spokojnego przejścia przez czas kryzysu. Jednak cały ten proces należy przeprowadzać z głową. Nie należy zatem, a nawet nie wolno oszczędzać na działaniach związanych z diagnostyką, zapobieganiem awarii, czy monitorowaniem zużycia energii. Paradoksalnie wydatki ponoszone właśnie na te cele potrafią przyczynić się do uzyskania wymiernych korzyści w postaci późniejszego ograniczenia całkowitych kosztów produkcji. Podobnie wygląda sytuacja jeśli chodzi o wdrażanie najnowocześniejszych rozwiązań i technologii. Choć początkowo należy poczynić pewne wydatki, to takie inwestycje – dzięki swojej energooszczędności oraz wydłużonej trwałości działania – pozwalają zaoszczędzić konkretne pieniądze w późniejszym czasie.
Te oraz wiele innych problemów zaprezentowano na kolejnym już seminarium z cyklu „Mechanika i Utrzymanie Ruchu”, które odbyło się 18 kwietnia w poznańskim hotelu Mercure. Jego uczestnikami byli fachowcy – zarówno menedżerowie, jak i technicy ściśle związani z branżą mechaniki i utrzymania ruchu w Polsce.
Wśród omawianych zagadnień znalazły się m.in. kwestie związane z diagnostyką (ultradźwięki, termowizja), zarządzaniem (energią i mediami, w tym sprężonym powietrzem), a także kilka najnowocześniejszych rozwiązań technicznych z zakresu chemii technicznej, magazynowania i prowadników przewodów.
Znaczenie chemii technicznej w utrzymaniu ruchu omówił Pan Mariusz Koczorowski z firmy Henkel Polska. Okazuje się, że stosując odpowiednie środki chemiczne z szerokiej oferty dostępnych produktów można w tańszy, prostszy oraz szybszy sposób naprawiać uszkodzenia, konserwować poszczególne urządzenia czy nawet stosować klejenie w miejscu łączenia mechanicznego.
Zastosowanie ultradźwięków w diagnostyce i redukcji kosztów zaprezentował Pan Stanisław Stanisz z Przedsiębiorstwa Automatyzacji i Pomiarów INTROL . Technika ultradźwiękowa umożliwia stosunkowo wczesne wykrywanie nieszczelności w układach pneumatycznych i hydraulicznych, pozwala także na wstępną diagnozę maszyn wirujących, w tym w szczególności – łożysk.
Podczas kolejnej prelekcji nowością wydała się możliwość wykrywania gazów kamerami termowizyjnymi, co pokazał Pan Paweł Rutkowski z firmy KameryIR, autoryzowanego dystrybutora kamer FLIR Systems. Dotychczas znacznej większości termowizja kojarzyła się przede wszystkim z detekcją miejsc szczególnie odbiegających od otoczenia pod względem temperatury (diagnostyka instalacji elektrycznych, mechanizmów, izolacji), okazuje się jednak, że przy zastosowanie odpowiednich detektorów i oprogramowania możliwa jest również detekcja wycieków różnego rodzaju gazów technicznych.
Ekonomiczne systemy monitoringu i zarządzania zużyciem energii i innych mediów w zakładach przemysłowych przedstawił Pan Jakub Wójcik z firmy SABUR. S-Energy Manager to kompaktowe urządzenie do zarządzania zużyciem energii elektrycznej. Jest to panel operatorski o przekątnej 5,7” lub 10,4” z wbudowaną przeglądarką WWW, serwerem FTP i WWW oraz łączem Ethernet.
Innowacyjne produkty oraz systemy firmy igus w utrzymaniu ruchu przedstawili Panowie Karol Kozłowski oraz Karol Marczewski. Wśród nich znalazły się wysokowydajne łożyska polimerowe, łożyska wahliwe wykonane z wysokowydajnych polimerów, bezobsługowe łożyska liniowe, systemy prowadników przewodów, przewody do połączeń ruchomych. Na szczególną uwagę zasługują tutaj prowadniki przewodów, które odznaczają się łatwą możliwością adaptacji do różnych aplikacji, także tych przeznaczonych do ruchu obrotowego i o wyjątkowej długości (nawet kilkuset metrów).
Ciekawe rozwiązanie, jakim są automatyczne regały w działach UR zaprezentował Pan Michał Witczak z firmy ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne. Rotomat typu karuzela, Lean Lift typu winda czy system VendiShelf pozwalają na optymalizację miejsca składowania części zamiennych lub narzędzi (oszczędność powierzchni magazynowej) . Są szybkim i łatwym sposobem na wyszukiwanie potrzebnych części , a dodatkowo cechują się wysoką ergonomią pobierania towarów (towary ciężkie) i zapewniają kontrolę oraz możliwość śledzenia miejsca powstawania kosztów (MPK), minimalizacji błędów pobierania, pełnej kontroli dostępu, bezpieczeństwa pracy czy obniżenia kosztów działów UR.
Pan Wojciech Halkiewicz z firmy ARIA – C wskazał błędy związane z wykorzystywaniem sprężonego powietrza w zakładach produkcyjnych. Dowiódł on, że gospodarkę energetyczną sprężonym powietrzem można zoptymalizować praktycznie w każdym zakładzie przemysłowym i aby tego dokonać należy dążyć do eliminacji wycieków, właściwego doboru urządzeń i instalacji oraz odpowiedniego serwisu. W prezentacji nie brakowało konkretnych przykładów oraz specjalistycznych obliczeń.
Seminarium zakończył Pan Andrzej Kulik – doświadczony inżynier, który swoje wieloletnie doświadczenie w branży utrzymaniu ruchu, zdobywał w pracy zarówno w Polsce, jak również za granicą (m.in. w RPA). Przedstawił on syntetyczną prezentację na temat zarządzania i funkcji Predykcyjnego Utrzymania Ruchu (PdM) w ogólnej strategii UR. Prelekcja wzbudziła szczególne zainteresowanie, głównie z powodu wysuwanych, niekiedy kontrowersyjnych tez i stanowiła pewne podsumowanie poruszanych wcześniej tematów.
Całemu spotkaniu towarzyszyły stoiska wystawiennicze firm AS Instrument Polska, Henkel Polska, igus, KameryIR , POMPAX, Przedsiębiorstwa Automatyzacji i Pomiarów INTROL oraz SABUR, które cieszyły się stałym zainteresowaniem uczestników, zarówno pod kątem prezentowanej oferty, jak również możliwości wymiany poglądów ze specjalistami i przedstawicielami tych firm.
Na kolejne spotkanie z mechaniką i utrzymaniem ruchu zapraszamy do Krakowa już 21 maja 2013 r. do hotelu andel’s. Rejestracja Online oraz szczegółowa agenda znajdują się na stronie www.seminaria.trademedia.us.