Nowe gatunki i geometrie poprawiają płynność obróbki i zapewniają doskonałe odprowadzanie wiórów

Rozwiązania z zakresu toczenia WIDIA Victory wykorzystują geometrię Universal Roughing (UR) w celu łatwego formowania wióra i zapewnienia zwiększonej żywotności narzędzi.

Zakłady wykonujące operacje toczenia różnych materiałów codziennie mierzą się z ekstremalnymi wyzwaniami. Są w pełni świadome faktu, że najbardziej efektywna obróbka oznacza znalezienie złotego środka – wolniejsza obróbka może zwiększyć dokładność detali, ale także może ułatwić zadanie szybszym narzędziom konkurencji, natomiast zwiększanie prędkości skrawania i posuwu może doprowadzić do faktycznego zmniejszenia wydajności, jeśli dochodzi do szybszego zużycia narzędzia lub częstszego zatrzymywania centrum obróbczego w celu oczyszczenia prowadnic.

Rodzina płytek WIDIA Victory™ przeznaczonych do toczenia powiększyła się o nowe geometrie i gatunki, które optymalizują procesy toczenia poprzez zapewnienie doskonałego spływu wióra, co przekłada się na płynną obróbkę, poprawioną efektywność i wydłużoną żywotność narzędzia.

W przypadku trudnych w obróbce materiałów takich jak Inconel czy stopy żaroodporne w złożonych zastosowaniach dla przemysłu lotniczego oraz dla chromo-kobaltowych i wysokostopowych stali nierdzewnych w precyzyjnych aplikacjach medycznych, nowa geometria WIDIA Victory FS o dużym dodatnim kącie natarcia oraz szlifowanych powierzchniach przyłożenia najlepiej sprawdza się w obróbce wykończeniowej, gdzie jakość powierzchni i minimalizowanie odkształcenia części mają krytyczne znaczenie. Precyzyjne szlifowanie, zastrzeżona geometria i zoptymalizowane przygotowanie krawędzi to cechy nowych płytek, dzięki którym zachowują one wysoką jakość krawędzi skrawających przy minimalnym generowaniu ciepła i dobrym łamaniu wióra w trakcie operacji wykończeniowych. Ich duży kąt natarcia redukuje siły skrawające, a także ogranicza powstawanie narostu.

Geometria – FS jest dostępna w wysokowydajnym gatunku WS10PT PVD. Charakteryzuje się dwuwarstwową powłoką o zwiększonej integralności, która ogranicza tworzenie się karbów na krawędzi skrawania, zwiększając produktywność i niezawodność. Wszystkie płytki w gatunku WS10PT są poddawane obróbce po nałożeniu powłoki w celu zwiększenia naprężenia ściskającego i poprawy wytrzymałości krawędzi. Opóźnia to powstawanie narostu i wydłuża żywotność narzędzia.  Gatunek WS10PT jest dostępny w innych geometriach obejmujących również geometrię UR.

Wydajność obróbki stali nierdzewnych

Geometria Universal Roughing (UR) firmy WIDIA została specjalnie opracowana w celu zwiększenia wydajności toczenia zgrubnego i średnio zgrubnego stali i stali nierdzewnych. Jej unikatowy profil łamacza wióra oraz powierzchnia natarcia bez punktów przegięcia łamią wióry bez koncentracji sił skrawających, która prowadzi do powstawania zniszczeń. Dodatni kąt natarcia jeszcze bardziej zmniejsza siły skrawające, jednocześnie poprawiając odporność na tworzenie się karbów. Dzięki wielowarstwowej powłoce z wierzchnią warstwą ZrCN zwiększającej wydajność oraz pozwalającej na zidentyfikowanie poziomu zużycia, geometria ta pozwala na zwiększenie prędkości skrawania i posuwu, poprawiając produktywność i redukując czasy pracy.

Gatunki WP15CT, WP25CT, WP35CT WIDIA również są dostępne w geometrii UR (Universal Roughing), zapewniając szczególną poprawę wydajności podczas obróbki elementów stalowych. Gatunek WP15CT, łącząc doskonałą wytrzymałość z wydajnością skrawania, może być powszechnie stosowany we wszystkich operacjach obróbki wykończeniowej, średnio- oraz lekko zgrubnej elementów stalowych z doprowadzaniem chłodziwa i bez oraz w warunkach obróbki ciągłej i przerywanej. 

WP25CT najlepiej sprawdza się we wszystkich operacjach obróbki średnio- i lekko zgrubnej, z doprowadzeniem chłodziwa oraz bez, w warunkach obróbki ciągłej oraz przerywanej.  WP35CT to najlepszy wybór do wszystkich prac z zakresu obróbki zgrubnej i ciężko zgrubnej, zarówno na sucho jak i na mokro, również w warunkach obróbki ciągłej i przerywanej.  Nowe gatunki charakteryzują się wierzchnią powłoką ZrCN, która dzięki zastrzeżonemu procesowi obróbki po nałożeniu powłoki zmniejsza tarcie, poprawia wytrzymałość krawędzi, jak również funkcjonuje jako doskonały wskaźnik zużycia.

„Zakłady i warsztaty zajmujące się głównie toczeniem wiedzą, że pokonanie konkurencji wymaga zapewniania najlepszych rezultatów”, podkreśla John Gable, menedżer ds. produktów globalnych w firmie WIDIA.  Rozwiązania z zakresu toczenia WIDIA Victory to tylko pewien rodzaj wyboru narzędzi, który pozwala tym zakładom podnieść ich wydajność na jeszcze wyższy poziom”.

Więcej informacji na stronie http://www.widia.com/.