Największe targi przemysłowe to jednocześnie jedno z największych wydarzeń biznesowych w Polsce. To nie tylko ekspozycja innowacji – to także, a może przede wszystkim, miejsce ich transferu na grunt przedsiębiorstw. Nie ma innego wydarzenia w naszym kraju, które gromadziłoby tak imponującą liczbę liderów branż związanych z obróbką metali i produkcją maszyn oraz kadrę zarządzającą i osoby podejmujące decyzje zakupowe w firmach będących odbiorcami ich usług. W dniach 9-12 czerwca Poznań zamienia się w stolicę innowacji i biznesu na skalę międzynarodową.
Rozmach ekspozycji można odczuć zaraz po wejściu na teren targów. Olbrzymie maszyny, z których wiele prezentowanych jest w ruchu, nowoczesne technologie, a na stoiskach atmosfera rozmów i wielkich interesów – taki klimat panuje dziś w stolicy wielkopolski.
Najważniejszym punktem pierwszego targowego dnia było uroczyste otwarcie i gala nagród ITM Polska i Subcontracting. Wręczone zostały między innymi Złote Medale MTP, statuetki Acanthus Aureus oraz nagrody jubileuszowe dla obchodzącej 25-lecie istnienia firmy Eckert, działającej od 70 lat Naczelnej Organizacji Technicznej oraz świętującego 15-te urodziny magazynu Lakiernictwo Przemysłowe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się przestrzeń pokazowa Salonu Obróbki Powierzchni Surfex – Poligon Umiejętności oraz Forum Inżynierskie, które zorganizowane zostało już po raz trzynasty. Tematem, wokół którego zbudowane zostały tegoroczne wykłady była innowacyjna technika w medycynie.
Kolejne dni zapowiadają się równie ciekawie. W programie targów znalazły się wykłady, pokazy i konferencje, podczas których można będzie zdobyć wiedzę pozwalającą na optymalne wykorzystanie technologicznych nowości w celu usprawnienia procesów produkcyjnych. Wśród zaplanowanych na kolejne targowe dni wydarzeń są między innymi:
– pierwsza w Polsce konferencja poświęcona rodzimej branży aluminium „Aluminium 2015. Biznes Trendy Technologie” (<<<
– seminarium „Stale nierdzewne w konstrukcjach stalowych” (<<<
– II edycja dyskusji „Obróbka w Polsce” (<<<
– platforma współpracy i transferu innowacji (<<<
– konferencja poświęcona dotacjom na inwestycje (<<<
– Seminarium Obróbki Plastycznej „Nauka na rzecz innowacji technologicznych i materiałowych” (<<<
– seminarium „Tradycyjne oraz innowacyjne obróbki powierzchniowe a konstytuowane właściwości warstw wierzchnich części maszyn” (<<<
– warsztaty 360 stopni wokół projektowania (<<<
– warsztaty tematyczne lakierników, technologów i kierowników lakierni. (<<<<
Targom ITM Polska 2015 towarzyszy czwarta edycja Targów Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING. Dla przedstawicieli zakładów produkcyjnych z Polski i zagranicy to okazja do znalezienia podwykonawców wśród dysponujących wolnymi mocami produkcyjnymi firm, które prezentują swój potencjał jako wystawcy. Podczas targów swoją ofertę przedstawia ponad 60 firm z sześciu krajów: Francji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji. Są wśród nich przedsiębiorstwa oferujące prace podwykonawcze w zakresie obróbki skrawaniem, obróbki plastycznej, spawalnictwa, wycinania, przetwórstwa tworzyw sztucznych, inżynierii, elementów złącznych oraz usług dla przemysłu (czyszczenie, malowanie). Wyjątkiem od powyższej formuły targów jest stoisko firmy SAMSUNG Electronics Manufacturing Poland. Ten globalny koncern podczas targów SUBCONTRACTING poszukuje lokalnych dostawców do produkcji pralek i lodówek we Wronkach (Wielkopolskie), którzy mają zastąpić dotychczasowych kooperantów z Azji. Wartość zakupów, które koncern w całości zamierza realizować w Europie wynosi około 500 milionów euro rocznie.
Rekordowym zainteresowaniem cieszą się międzynarodowe spotkania kooperacyjne SUBCONTRACTING ITM Meetings ułatwiające znalezienie potencjalnych podwykonawców. Spotkania odbędą się w drugim i trzecim dniu trwania targów SUBCONTRACTING tj. 10-11 czerwca 2015 w godz. 11.00-16.00. W tym roku w specjalnym systemie internetowym umówiona została rekordowa liczba około 250 dwustronnych spotkań między oferentami konkretnych usług podwykonawczych a potencjalnymi zleceniodawcami. Wśród firm, które będą poszukiwać podwykonawców podczas SUBCONTRACTING ITM Polska Meetings są takie przemysłowe tuzy, jak Volkswagen Poznań, ABB, Thyssen Krupp Energostal, C.Tech, Dutron Śrem, Emmerson Industrial Automation Poland, Onnienen, Sapa Aluminium, SECO/Warwick Europe czy Tyco Electronics.
Udany pierwszy dzień targów pozwala przypuszczać, że tegoroczna edycja ITM Polska będzie pod każdym względem rekordowa. To tu biznes spotyka się z przemysłem, przemysł napędzany jest nauką, a innowacje stają się sposobem myślenia. Najnowocześniejsze technologie, rozwój i budowanie przewagi rynkowej – po to przyjeżdża się do Poznania. Pierwszy dzień targów pokazał, że ITM Polska rośnie w siłę i inspiruje branżę, dla której jest corocznym miejscem spotkania, którą konsoliduje i reprezentuje. Poznańskie targi po raz kolejny udowadniają, że najlepszą strategią sukcesu jest zaufanie i współpraca. Bez nich nie ma wielkiego biznesu.