Wszystkie produkty przechodzą cykl życia składający się z poszczególnych etapów tj. od wykorzystania surowców i zasobów naturalnych, poprzez produkcję, pakowanie, transport, użytkowanie, recykling do ostatecznego unieszkodliwiania tych produktów. Każdy z tych etapów ma wpływ na środowisko naturalne. Więcej niż 80% wpływu na środowisko mają decyzję podejmowane już na etapie projektowania produktów a ponad 10% wpływu na środowisko ma właściwe jego użytkowanie. W celu poprawy efektywności energetycznej oraz zmniejszenia oddziaływania na środowisko produktów, w tym urządzeń do użytku domowego oraz stosowanych w sektorach usług i przemysłu zostały opracowane Dyrektywy UE Nowego Podejścia.
Efektywność energetyczna z własnych obserwacji rynku polskiego przypomina potwora z Loch Ness – każdy o nim słyszał i wszyscy o nim mówią, ale nikt go nie widział. Inwestorzy, nadal często ignorują energooszczędne rozwiązania, które w początkowej fazie inwestycji są rozwiązaniem droższym. Potencjał ekonomiczny w zakresie poprawy efektywności użytkowania energii elektrycznej w gospodarce polskiej jest znaczący i raczej słabo wykorzystany nie tylko ze względu na szereg istniejących barier wynikających z użytych technologii, ale także z braku wiedzy potrzebnej do optymalnego doboru układów napędowych.
Przedsiębiorstwo HF Inverter Polska dysponując doświadczoną kadrą inżynierską stworzyło autorski projekt Green Economy™. Głównym założeniem tego projektu jest propagowanie wiedzy z zakresu optymalnego doboru napędów pod potrzeby klientów oraz stałe poszerzanie oferty własnej o napędy efektywne energetycznie. Grupą docelowa dla tego projektu są inwestorzy, projektanci i konstruktorzy, służby utrzymania ruchu i szeroka grupa użytkowników napędów. Realizacja tego ambitnego projektu przebiega w sposób ciągły, poszerzając swoją grupę docelową również o uczniów szkół technicznych i studentów.
II Seminarium Green Economy odbyło się w dniach 7 – 8 października 2016 r w Hotelu „Osada Karbówko”, Ciechocin, woj. Kujawsko-pomorskie. Te dwudniowe spotkanie poświęcone zostały zagadnieniom automatyki przemysłowej i techniki napędowej pod kątem efektywności energetycznej, optymalizacji procesów przemysłowych oraz optymalizacji kosztów cyklu życia produktu (LCC) i całkowitych kosztów posiadania (TCO).
Podczas spotkania omówione zostały konkretne zagadnienia i rozwiązania, które mogą być w prosty sposób wdrożone w polskich przedsiębiorstwach. Podczas dyskusji i spotkań kuluarowych istniała możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami, a na stoiskach wystawienniczych uczestnicy znaleźli pomoc i poradę naszych prelegentów i wystawców.
Głównym organizatorem była firma HF Inverter Polska, obchodząca jubileusz 10-lecia działalności na rynku krajowym. Zaproszenie do współorganizowania tego wydarzenia przyjęły firmy:
Pepperl+Fuchs – producent systemów detekcji oraz pomiaru odległości i poziomu, oraz dostawca elementów automatyki przemysłowej
Transtecno – producent motoreduktorów i reduktorów
DB Project – firma świadcząca swoje usługi w obszarze wdrażania automatyki przemysłowej
Nyborg-Mawent – wiodący producent wentylatorów przemysłowych
TIS Group – producent kotłów CO na paliwa stałe
EURA Drives – producent przemienników częstotliwości i softstarterów
Seminarium zostało otwarte referatem pana Macieja Okóły (foto 1) na temat efektywności energetycznej kotłów CO na paliwa stałe. W swoim wystąpieniu nie tylko zaprezentował nowe rozwiązania zastosowane w kotłach CO firmy TIS ale również podzielił się swoim doświadczeniem w obszarze efektywnego zarządzania ciepłem w halach przemysłowych.
Kolejny referat dotyczył wentylatorów Nyborg-Mawent w świetle współpracy z falownikami EURA Drives. Pan Arkadiusz Steinke (foto 2) zaznaczył jak ważnym zagadnieniem jest efektywność energetyczna w kompleksowych rozwiązaniach przetłaczania oraz transportu powietrza, mieszanin gazów i innych substancji.
Druga część seminarium została rozpoczęta wykładem pana Marka Łozowskiego (foto 3) z firmy Pepperl-Fuchs. Omówione zostały systemy detekcji oraz pomiaru odległości i poziomu z wykorzystaniem czujników optycznych i ultradźwiękowych.
Nowe rozwiązania techniczne w przekładniach Transtecno SRL omówił pan Marco Rafanelli (foto 4). Wskazał, iż dla inżynierów Transtecno projektujących serię przekładni ALU i IRON bardzo ważnym czynnikiem było dbanie o uzyskania jak najwyższej sprawności tych konstrukcji.
W kolejnym referacie, pan Marek Melnarowicz (foto 5) z firmy Pepperl+Fuchs omówił indukcyjne i optyczne układy pozycjonowania oraz technologie w aplikacjach przemysłowych i ich wpływ na optymalizację procesów technologicznych.
Marek Firgolski (foto 6) z firmy DB Project zaprezentował aplikację automatyzacji bazy suszarniczo-magazynowej z wykorzystaniem napędów EURA Drives. W swoim referacie wskazał jak ważny jest zdalny monitoring, który wpływa na obniżenie kosztów eksploatacyjnych kluczowych procesów technologicznych.
Leo Zhang (foto 7) reprezentujący EURA Drives przybliżył uczestnikom seminarium swoja ofertę produktową oraz zaprezentował korzyści wynikające z zastosowania zdecentralizowanej techniki napędowej w przemyśle.
II Seminarium Green Economy™ zostało zakończone referatem Mariusza Snowackiego (foto 8) reprezentujący firmę HF Inverter Polska. W swoim referacie na temat zmian w Dyrektywach Nowego Podejścia. Od 20 kwietnia 2016 roku obowiązuje pakiet Dyrektyw UE, bardzo istotny dla producentów wyrobów przemysłowych. Wprowadzone zostały zmiany w regułach i warunkach umieszczania oznakowania CE, zmieniona została Dyrektywa niskonapięciowa (LVD) oraz Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej (EMC).
Tegoroczna edycja seminarium Green Economy™ cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za przybycie i zapraszamy na kolejne edycje. Dziękujemy zaangażowanym przedstawicielom prasy branżowej, magazynowi APA, Automatyka, Utrzymanie Ruchu i Control Engineering Polska za objęcie patronatem medialnym tego wydarzenia.
Źródło i zdjęcia: HF Inverter