Dwa lata pracy zakończyły się sukcesem. W Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie 11 października podpisano umowę, na mocy której Polska zyskała status kraju partnerskiego przyszłorocznej edycji najważniejszych targów przemysłowych świata, Hannover Messe.
Prezydent Stanów Zjednoczonych, Barack Obama, nazwał hanowerską imprezę „wiodącym w świecie pokazem technologii przemysłowych”, zaś Kanclerz Niemiec Angela Merkel określiła ją jako „największą ze wszystkich wystaw przemysłowych”. W przyszłym roku nasz kraj wystąpi na niej w jednej z głównych ról – Polska będzie krajem partnerskim Hannover Messe 2017. Wyłącznym i jedynym. Przejmie pałeczkę od nie byle kogo, bo od Stanów Zjednoczonych, które były partnerem tegorocznej edycji. Stosowną umowę podpisali 11 października w Ambasadzie Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie Marc Siemering, wiceprezes Hannover Messe, oraz Paweł Chorąży, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju.
– Pomysł zaproszenia Polski do tej roli narodził się dwa lata temu – powiedział redakcji Control Engineering Polska Marc Siemering. – Wystąpiła z nim działająca przy targach Rada Wystawców, opierając się na analizie potencjału rozwoju państw.
Hannover Messe to najważniejsze na świecie targi przemysłowe, a przy okazji miejsce promocji idei Przemysłu 4.0. Wiodącymi tematami imprezy są technika fabryczna i energetyczna: od innowacyjnych robotów przemysłowych, poprzez programy sterujące procesami produkcyjnymi, po technologie jutra w dziedzinie wytwarzania i dystrybuowania energii. Przyszłoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-28 kwietnia i przebiegnie pod hasłem „Integrated Industry – Creating Value”. Organizatorzy spodziewają się 6500 wystawców z ok. 70 krajów oraz ponad 200 tys. zwiedzających.
– Targi w Hanowerze będą dla polskich przedsiębiorstw świetną okazją do zaprezentowania zaawansowanych technologicznie produktów oraz do zawarcia nowych, cennych kontaktów – podkreśla Paweł Chorąży. – Chcemy pokazać różnorodność i dynamikę polskiej gospodarki oraz jej zdolności innowacyjne, a także rozbudować nasze relacje międzynarodowe.
Strona polska ma nadzieję zainteresować udziałem w imprezie jak najszerszą reprezentację firm z różnych gałęzi polskiego przemysłu, a zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa. Jak twierdzi Ministerstwo Rozwoju, chętni do udziału mogą liczyć na wsparcie z jego strony, tak logistyczne, jak i finansowe. Zgodnie z szacunkami niemieckich organizatorów na imprezie powinno pojawić się w roli wystawców ok. 150 naszych firm.
– Polski przemysł zadziwia innowacjami i wzrostem w wielu branżach, a to jest interesujące dla przedsiębiorstw i inwestorów z całego świata – ocenia Marc Siemering. – Targi Hannover Messe są zatem doskonałą platformą dla wyeksponowania siły i potencjału polskiej gospodarki.
Źródło i zdjęcia: Redakcja