Co oznacza Przemysł 4.0? Jakie są jego elementy składowe? Na jakim etapie jest implementacja tego typu rozwiązań w Polsce i za granicą? Czy ograniczenia mentalne, psycho-fizyczne lub technologiczne mogą stać na drodze do większej liczby wdrożeń? Na te i wiele innych pytań próbowano znaleźć odpowiedzi podczas spotkania na targach Modernlog zorganizowanego przez HDF Polska.
W dyskusji uczestniczyli dziennikarze i przedstawiciele największych polskich redakcji oraz portali branżowych. Poruszono w niej wiele interesujących zagadnień związanych z Przemysłem 4.0. Zgodzono się, że Internet Rzeczy, techniki analizy dużych zbiorów danych, chmury obliczeniowe czy w pełni autonomiczne roboty oraz pojazdy do transportu wewnętrznego to już nie kwestia najbliższej przyszłości. Tego typu rozwiązania są już w codziennym zastosowaniu. Podobnie jest w przypadku sektora przemysłowego, w którym największe światowe firmy już je wykorzystują. Jednakże i średniej wielkości organizacje mogą coraz częściej pokonać barierę dostępności technologicznej, choć w przypadku polskich przedsiębiorstw jest to wciąż niewielki ich procent.
Ciekawa wymiana zdań miała miejsce w kontekście robotyzacji – czy maszyny w pełni zastąpią człowieka czy raczej będą uzupełniały jego pracę? Przytoczone przykłady wdrożeń HDF Polska z firm Wabco, Fuchs Oil, czy IKEA wskazują, że wzajemne współdziałanie jest nieuniknione. Odchodzi się jednak od kierunku całkowitego zastępowania ludzi przez urządzenia autonomiczne na rzecz kontroli całych procesów przez pojedyncze osoby. To z kolei ma swoje konsekwencje związane z rynkiem pracy, ale i cyberprzestępczością.
Na sam koniec wszyscy osobiście weszli do magazynu 3D za pośrednictwem gogli Oculus i wielowymiarowego oprogramowania bazującego na rzeczywistości wirtualnej opracowanego przez HDF Polska. Każdy mógł się przejść wśród wirtualnych regałów, sprawdzić stan zatowarowania poszczególnych miejsc paletowych czy zweryfikować, kto kieruje wózkiem widłowym. „Z pewnością tego typu rozwiązania będą znajdowały coraz więcej zastosowań, a logistyka i magazynowanie jest ich naturalnym środowiskiem. Wdrażanie nowych technologii powinno odbywać się etapami jednak należy pamiętać, że staje się to już wymogiem na konkurencyjnym rynku. Cieszę się, że udało się podczas dyskusji poruszyć tak wiele wątków, choć wiele z nich wciąż czekają na dokończenie” – informował Łukasz Russak, analityk systemów informatycznych i współwłaściciel HDF Polska Sp. z o.o.
Źródło: HDF POLSKA