Dariusz Kudzia, Country Manager Poland, Dassault Systèmes:
Aby zapewnić efektywną pracę, pracownicy fabryki przyszłości
powinni umieć łączyć umiejętności z zakresu fizycznej obsługi robotów i wymiany narzędzi maszyn na hali produkcyjnej z kompetencjami z zakresu IT, takimi jak: praca z arkuszami kalkulacyjnymi, biegłe posługiwanie się interfejsami, a nawet umiejętności programistyczne i analizy danych.
Złożoność zmian zachodzących w przedsiębiorstwach sprawia, że odpowiedzialność za dostosowanie się do wymogów Przemysłu 4.0 nie może leżeć wyłącznie po stronie pracowników hali produkcyjnej. Cyfrowe systemy produkcyjne muszą być zarządzane przez interdyscyplinarnych menedżerów, mających duże doświadczenie w zarządzaniu procesami, produkcją, jakością i logistyką, a także pewną wiedzę z zakresu IT.
Wraz z rozwojem Przemysłu 4.0 będziemy obserwować wzrost zapotrzebowania na zupełnie nowy typ specjalistów. Działy HR będą poszukiwać np. Digital Chief Officerów, do których obowiązków należeć będzie wachlarz zadań – od budowania strategii rozwoju przez zarządzanie procesami aż po wprowadzanie lub modyfikację narzędzi pracy na poziomie wykonawczym. Pożądani na rynku pracy będą również analitycy danych przemysłowych potrafiący pozyskać, opracować, przeanalizować dane, a wyciągnięte z analizy wnioski przełożyć na usprawnienie procesu produkcji i jakości produktów.