Adam Więch, dyrektor zarządzający w firmie steute Polska:
Stosunkowo nowym trendem jest wykorzystanie urządzeń bezprzewodowych w logistyce wewnątrzzakładowej, czego przykładem są systemy Andon i Kanban.
Andon opiera się na wizualnej kontroli procesu produkcji z wykorzystaniem specjalnych tablic świetlnych i sygnalizatorów optycznych. Wspiera on na bieżąco proces produkcyjny i umożliwia zgłaszanie sytuacji nietypowych prosto ze stanowiska roboczego. Pracownik może przy użyciu bezprzewodowego przycisku lub terminala zgłosić np. awarię maszyny. Informacja ta znajduje odzwierciedlenie na tablicy świetlnej i/lub na ekranie komputera u koordynatora produkcji.
Z kolei systemy Kanban są wykorzystywane do zarządzania informacją oraz nadzoru nad przemieszczaniem różnorodnych materiałów pomiędzy procesami produkcyjnymi (stanowiskami roboczymi). Jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym w procesach produkcyjnych prowadzonych według metody just-in-time. Głównym zadaniem czujników i łączników radiowych jest przesyłanie sygnałów wskazujących na konieczność uzupełnienia materiałów na regałach magazynowych czy wprost na danym stanowisku roboczym. Może się to odbywać bez aktywnego udziału pracownika – sygnały mogą być przesyłane np. przez czujniki lub łączniki wykrywające pobranie zasobnika z częściami z podajnika rolkowego czy regału. Także odstawienie kartonu z gotowymi produktami na wyznaczone miejsce może stanowić sygnał dla pojazdu zautomatyzowanego (AGV) – przyjeżdża on wówczas w celu odebrania paczki.