Robotech to jedna z najważniejszych konferencji w Polsce w dziedzinie robotyki i nowych technologii. Na konferencji zorganizowanej we Wrocławiu przez czasopismo „Control Engineering Polska” i Wydawnictwo Trade Media International spotkali się profesjonaliści, dyrektorzy zakładów produkcyjnych, inżynierowie robotycy i automatycy, przedstawiciele środowiska akademickiego, sektora państwowego i wszyscy zainteresowani tematyką robotyzacji i nowych technologii.
W polskich zakładach postępuje proces automatyzacji i robotyzacji produkcji. Nowoczesne roboty nie tylko zastępują ludzi na liniach produkcyjnych, ale kooperują z nimi w trakcie wykonywania różnych zadań. Kolejna już edycja konferencji Robotech, zorganizowana 19 września we Wrocławiu, była okazją do poznania nowych idei i rozwiązań prezentowanych przez ekspertów oraz okazją do wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Powodem tak dużego zainteresowania konferencją były właśnie ważna i aktualna tematyka oraz możliwość bezpośrednich kontaktów. Rozmawialiśmy o innowacjach, szansach i zagrożeniach związanych z praktyczną implementacją robotyki i nowych technologii.
Merytorycznie i wielowątkowo
W tematykę konferencji wprowadził uczestników jej moderator, Krzysztof Sas, który karierę rozpoczynał jako programista języków wysokopoziomowych w projektach z zakresu Industrial IT. Robotyką przemysłową zajmuje się od sześciu lat. Początkowo działał jako programista, a następnie lider projektów i zespołu robotyki przemysłowej. Wdrażał systemy zrobotyzowane głównie w przemyśle automotive i FMCG. Od roku prowadzi własną firmę konsultingowo/wdrożeniową Robotize.
Uczestnicy mogli wysłuchać kilkunastu merytorycznych wystąpień, zaczynając od przedstawienia automatycznego monitoringu parametrów robota do predykcji awarii, o czym mówili inżynierowie robotyki Vanessa Braum i Szymon Wojtasik z Opel Manufacturing Poland. Oboje omówili zasadę ZDT – Zero Down Time, w tym rodzaje błędów rozpoznawanych przez ZDT.
Karol Kowalczyk, menedżer marketingu w firmie Balluff, przedstawił nowoczesne układy bezpieczeństwa w systemach zrobotyzowanych, m.in. kurtyny bezpieczeństwa, indukcyjne czujniki bezpieczeństwa i ich zalety, wyłączniki magnetyczne, w tym kontaktronowe, oraz RFID.
Czy robot może być rzeczywiste elastycznym narzędziem produkcyjnym? Czy nasze marzenia o robotyzacji się spełniły? Jak mówił Krzysztof Kamiński, prezes zarządu w firmie Alnea, już ok. 420-350 roku p.n.e. grecki matematyk Archytas z Tarentu buduje mechanicznego ptaka nazwanego „Gołąb”, napędzanego parą, który według przekazów historycznych potrafił latać. Współczesne roboty mogą wykonywać złożone ruchy w wielu płaszczyznach, korzystać z wymiennych narzędzi, przyrządów i czytników kodów RFID. Można też dynamicznie zmieniać ich program. Natomiast przyszłość to np. pozycjonowanie przestrzenne 3D oraz roboty współpracujące.
Szansę na ekspansję robotyki przemysłowej Marek Kraft – adiunkt w Instytucie Automatyki, Robotyki i Inżynierii Informatycznej na Politechnice Poznańskiej – widzi w rozwoju sztucznej inteligencji. Katalizatorami rozwoju takich technologii są wielowarstwowe sieci neuronowe. Jak stwierdził prelegent, roboty w najbliższej przyszłości będziemy uczyć, a nie programować.
„Precyzyjne tory jezdne (Track Motion)” to temat prezentacji Rafała Kluski, CEO pionu sprzedaży i serwisu w firmie Güdel. Zwrócił on uwagę na zalety rozwiązań bezkolizyjnych, takich jak praca robotów blisko siebie oraz elastyczność procesu.
Ewa Łabno-Falęcka, Head of Corporate Communication and External Affairs w Mercedes-Benz Manufacturing Poland, mówiła o smart mobility, czyli o inteligentnej motoryzacji – m.in. o automatyce instalowanej już dziś w samochodach, np. o zdalnym parkowaniu i automatycznej nawigacji.
Jakie są najpopularniejsze aplikacje zrobotyzowane w Polsce? Sebastian Perz, inżynier sprzedaży w KUKA Polska, wymienił podstawowe problemy rodzimego rynku. Opowiadał o szkoleniach i np. o serii nowych małych robotów KUKA. Dziś firma ta dysponuje rozwiązaniami skrojonymi na miarę i dla każdej branży.
Jarosław Panasiuk, pracownik naukowy Wojskowej Akademii Technicznej, przedstawił wirtualne środowiska modelowania i projektowania procesów zrobotyzowanych. Dzięki ich zastosowaniu można znacznie przyspieszyć szkolenie, ale także wykrywać kolizje i przewidywać czas wykonania czynności.
Ciekawy system programowania robotów offline za pomocą oprogramowania RobotExpert zaprezentował Krzysztof Michalik, specjalista ds. CAD w firmie KS Automotive (Siemens Industry Software). Zapewnia on np. możliwość standaryzacji programowania robotów od różnych producentów i synchronizację ich pracy w jednym środowisku.
Z kolei robotyczna manipulacja obiektami elastycznymi – percepcja i sterowanie systemu cyberfizycznego – stało się dla nas bardziej przystępne po wysłuchaniu wykładu Krzysztofa Walasa, adiunkta w Instytucie Automatyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej. Rezultaty przedstawionego przez niego projektu budzą nadzieje na to, że niedługo zostaną wykorzystane również w praktyce.
O robotach i oprogramowaniu YASKAWA w budowaniu Przemysłu 4.0 w tej edycji konferencji opowiedział Dawid Woźniak, kierownik ds. kluczowych klientów działu robotyki w YASKAWA Polska. Jak stwierdził, w 43% fabryk podejmuje się decyzje „menedżerskie”, korzystając z tzw. zdrowego rozsądku, a nie informacji pochodzących wprost z produkcji. YASKAWA oferuje w Polsce kompleksową obsługę klientów: doradztwo techniczne, szkolenia, sprzedaż i serwis.
Krzysztof Sas przedstawił następnie, jak wydobywać z robotów to, co najlepsze, czyli „sztukę” praktycznej robotyzacji. Mówił m.in. o autonomizacji, czyli korekcji, automatycznych wyjazdach i dodawaniu referencji. Również o takich ważnych zagadnieniach, jak optymalizacja layoutu stanowiska.
Czy Photon – to naprawdę robot, który nauczy Twoje dziecko nowych technologii? Maciej Kopczyński, dyrektor ds. rozwoju i innowacji w Photon Entertainment, nie ma takich wątpliwości. Dzieci bezproduktywnie marnują zbyt wiele czasu w czasie dzieciństwa i, jak pokazują badania, mają coraz większe problemy z logicznym myśleniem. Natomiast Photon jest pierwszym na świecie interaktywnym robotem, który rozwija się razem z dzieckiem.
Krzysztof Ilnicki, manager produktu w firmie Encon-Koester, wrócił na grunt rozwiązań dla przemysłu, przedstawiając mobilne roboty przemysłowe jako przyszłość transportu w fabrykach 4.0. W trakcie przerw mogliśmy zobaczyć, jak w praktyce działa taki robot. MiR to przodujący producent współpracujących robotów mobilnych. Celem firmy jest dążenie do automatyzacji transportu wewnętrznego i usprawnienie działania produkcji, a miejsca wdrożeń to: hale produkcyjne, szpitale i biura.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja komercyjnego i niekomercyjnego zastosowania bezzałogowych statków powietrznych w FIR WARSZAWA (w polskiej przestrzeni powietrznej). Mówił o tym Mateusz Bielecki, st. specjalista ds. pozyskiwania oraz przetwarzania danych obrazowych z wykorzystaniem platform BSP oraz administrator GIS z firmy Dron House. Omówił rodzaje bezzałogowych statków powietrznych, ich zastosowanie oraz podstawy prawne wykonywania lotów w FIR Warszawa.
Dwa kończące tegoroczny Robotech wystąpienia stały się naturalnym podsumowaniem całej imprezy. Tomasz Szpikowski, prezes zarządu w firmie Bergman Engineering, opowiadał o zawodach przyszłości i rynku pracy w epoce Industry 4.0. Na co dzień jest przedsiębiorcą oraz inwestorem. Jako „anioł biznesu” inwestuje w młode polskie startupy. Bergman Engineering to pierwsza w Polsce firma, która dostarcza specjalistów i gotowe, innowacyjne rozwiązania inżynierskie dla branż: motoryzacyjnej, energetycznej i lotniczej.
Na zakończenie usłyszeliśmy o programie wsparcia ARP dla branży robotyki i automatyki przemysłowej w Polsce. Opowiedział o tym Bartosz Sokoliński, dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji w Agencji Rozwoju Przemysłu. Polska pod względem innowacji wciąż wypada w rankingach państw dość słabo (choć systematycznie awansuje). Jak podkreślił prelegent, w jednym z najnowszych zajęliśmy dopiero 38 pozycję. To pokazuje, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Dlatego ważne są robotyzacja i wprowadzanie do produkcji nowych technologii. Choć oczywiście innowacji nie robi się na rozkaz.
Rzeczowo i stylowo
W tym roku konferencja odbyła się w nowoczesnym obiekcie biznesowym, jakim jest Ibis Styles Wrocław Centrum. W trakcie przerw uczestnicy mogli zapoznać się ze stoiskami partnerów naszej konferencji i bezpośrednio porozmawiać ze specjalistami z firm oraz prelegentami. Na Robotech zapraszamy ponownie za rok.
Autor: Bohdan Szafrański