Firma Kennametal ułatwia operacje głębokiego wytaczania
Wchodząc do większości warsztatów mechanicznych prawdopodobnie to usłyszysz: wysoki świdrujący dźwięk głębokiego wytaczania powodujący, że chciałbyś od razu sięgnąć po zatyczki do uszu. Jest to problem nękający mechaników od dnia, w którym wynalazca tokarki Henry Maudslay po raz pierwszy wziął kawałek stali i spróbował wytoczyć w nim otwór. Od tego czasu problem stawał się coraz większy, gdyż obrabiane są metale coraz twardsze i coraz bardziej wymagające.
Z tym już koniec. Najnowsza broń firmy Kennametal do walki z wibracjami z pewnością zainteresuje wielu mechaników. Nowy system głębokiego wytaczania, oferujący najbardziej efektywny mechanizm przeciwdziałania drganiom kiedykolwiek opracowany przez Kennametal, obejmuje wiele rozmiarów wymiennych głowic i chwytów.
Nowy system głębokiego wytaczania bezwibracyjnego firmy Kennametal zawiera wiele udoskonaleń technologicznych oferujących funkcjonalność plug and play. Bezwibracyjny system głębokiego wytaczania firmy Kennametal obejmuje zestaw wymiennych głowic do mocowania płytek jednostronnych z dodatnim jak również dwustronnych z ujemnym kątem natarcia.
Wejdź do strefy wolnej od wibracji
Osobą, która wie o tym wszystko jest Sam Eichelberger, inżynier produktu w dziale inżynierii tokarek, wchodzący w skład zespołu, który zaprojektował nowy mechanizm tłumienia. »Być może najnowszą cechą nowego wytaczadła jest to, że charakteryzuje się ono konstrukcją plug and play,» powiedział. »Nie ma tu żadnej potrzeby strojenia lub regulacji – po prostu wyciągasz je z opakowania, montujesz i zaczynasz toczenie.»
Jest jeszcze jedna ważna rzecz, poza uczynieniem warsztatu przyjaźniejszym miejscem do pracy. Wytłumienie drgań pozwala też w znacznym stopniu wydłużyć żywotność narzędzia, nie wspominając o jego pozytywnym wpływie na jakość wykończenia powierzchni. A kiedy narzędzie działa dłużej, można do niego przykładać większą siłę, zwiększając szybkość posuwu oraz prędkość i głębokość obróbki do wartości uznawanych wcześniej przez ekspertów za nieosiągalne.
Jednym z nich jest Eichelberger. Wymienia on wiele cech, które nie tylko czynią nowy, bezwibracyjny system najłatwiejszym w użyciu spośród dotychczasowych, ale też niezwykle wydajnym. Należy do nich ząbkowane, nakładkowe połączenie na części roboczej wytaczadła, zapewniające bezpieczne blokowanie głowic wymiennych różnych typów i rozmiarów.
Co więcej, same głowice mogą być krótsze i lżejsze, zapewniając lepszą stabilność, co wpływa na lepsze parametry wytaczadła. Ponadto, umożliwiają przepływ chłodziwa, precyzyjnie kierując jego strumień tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne. W wyniku tego zapewnia się lepszą kontrolę spływu wióra oraz wydajne chłodzenie strefy toczenia.
Najważniejszym elementem jest wewnętrzny element tłumiący. Eichelberger powiedział, »Wytaczadła są zarówno bezwibracyjne, jak i bezobsługowe. Wewnątrz nich znajduje się masa podtrzymywana przez elastyczne wsporniki z płynem tłumiącym. Masa ta wibruje z określoną częstotliwością podczas toczenia, tłumiąc naturalną częstotliwość drgań wytaczadła i zmniejszając wibracje. Nie trzeba się tu martwić o zużycie komponentów ani dostrajanie, po prostu go montujesz i używasz.»
Bezwibracyjny system zapewnia doskonałe parametry przy toczeniu do głębokości równej 10x średnicy, wyjaśnia Eichelberger, znacznie większej niż w przypadku tej zapewnianej przez wytaczadła z węglika i wytaczadła z ciężkiego metalu. Wyniki testów wewnętrznych oraz testów wykonywanych przez klientów pokazują, że wykończenie powierzchni jest dobre, a nawet w większości przypadków lepsze od tego zapewnianego przez »ciche wytaczadła» przy znacznie mniej agresywnych parametrach toczenia.
Oczywiście, wytaczadła są tylko tak dobre, jak metoda ich zamocowania w maszynie. Firma Kennametal uwzględniła to krytyczne podejście, dostarczając specyficzne dla konkretnych maszyn adaptery do głowic, a także specjalną dzieloną tuleję dla zapewnienia maksymalnej sztywności. »To jest właśnie zaletą nowego produktu,» powiedział menadżer produktów globalnych Kennametal, John Gable. »Największa stabilność i najskuteczniejsze wytłumienie drgań.»
Każdy, kto kiedykolwiek zmagał się z zamocowaniem wytaczadła precyzyjnie w osi z pewnością doceni fakt, że w tym wypadku jest to niezwykle proste. »W górnej części głowicy znajduje się płaszczyzna odniesienia z wizualnym wskaźnikiem kąta,» podsumował Eichelberger. »Po prostu należy obrócić wytaczadło aż wskaźnik pokaże zero, a następnie dokręcić je.»
Rozważając wyższy koszt takiego systemu wytaczania, należy uwzględnić fakt, że głowice mogą być wymieniane w razie uszkodzenia, pozwalając uniknąć uszkodzenia samego wytaczadła. A użytkownicy starszych systemów toczenia firmy Kennametal odkryją, że ich nowe głowice idealnie pasują do adaptera.
»Oferta naszych wytaczadeł calowych obejmuje wersje o średnicach od 1 do 4 cali, a wytaczadeł metrycznych od 25 do 100 mm,» dodaje Gable. »Dostępnych jest też wiele rodzajów głowic wymiennych, począwszy od przykręcanych płytek o dodatnim kącie natarcia do obróbki precyzyjnej po wersje zaciskowe o ujemnym kącie natarcia, przeznaczone do obróbki zgrubnej. Wytaczadło zostało zaprojektowane z myślą o wymagających zastosowaniach i do tego właśnie doskonale się nadaje.»