W przypadku klimatyzatorów ściennych filtry znajdujące się przed przednią klapką należy sprawdzać i czyścić nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Jeżeli w urządzeniu przewidziano filtr plazmowy to czynności obejmujące jego sprawdzenie i czyszczenie należy wykonywać przynajmniej co 3 miesiące.
Filtr powietrza trzeba wyczyścić używając odkurzacza lub myjąc go w ciepłej wodzie z mydłem. Jeżeli filtr jest znacznie zabrudzony to musi być on umyty roztworem detergentu w letniej wodzie. Ważne jest przy tym aby nie używać wody, której temperatura przekracza 40ºC a filtrów plazmowych nie myć wodą.
Czyszczenie układów klimatyzacji
Odpowiednio wykonane płukanie instalacji klimatyzacyjnych przynosi przynajmniej kilka zalet. Przede wszystkim jest ono alternatywą dla wymiany określonych podzespołów urządzenia. Czyszczenie wymiennika pozwala na przywrócenie odpowiedniej przewodności ciepła oraz eliminowane są przeszkody, które mogą zakłócać poprawny przepływ gazu lub cieczy. Ważne jest dzięki czyszczeniu usuwanie produktów zużycia ciernego uszczelek i metalu mogących się osadzać w różnych częściach instalacji.
Należy pamiętać, że zanieczyszczone wymienniki ciepła mają mniejszą wydajność chłodniczą oraz zużywają więcej energii. Nie mniej ważny jest przy tym zwiększony poziom hałasu podczas prac oraz skrócenie trwałości podzespołów przy zwiększonym poziomie awaryjności.
Nie dezynfekowane parowniki stanowią miejsce rozwoju bakterii, pleśni i grzybów oraz są źródłem nieprzyjemnego zapachu.
Przed przystąpieniem do czyszczenia należy zadbać o odpowiedni preparat czyszczący. W pierwszej kolejności trzeba określić na jakie rodzaje zanieczyszczeń narażony jest skraplacz. O właściwościach w tym zakresie w dużej mierze decyduje miejsce zainstalowania urządzenia. Zanieczyszczeniami są między innymi pyłki, cząstki roślin, a także kurz, pył oraz tłuszcze.
Aktywna piana CL 820 3 przeznaczona do czyszczenia klimatyzacji usuwa nieprzyjemny zapach i zabrudzenia zgromadzone w parowniku. Istotne jest, że preparat nie spływa z czyszczonych elementów a forma piany i specjalna sonda rozpylająca dodatkowo pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Podczas użycia aktywnej piany CL 820 3 należy zdemontować obudowę parownika, wstrząsnąć pojemnikiem oraz zamontować dyszę rozpyłową (bez sondy). W następnej kolejności preparat jest aplikowany bezpośrednio na lamele parownika. Po odczekaniu 5 minut należy ustawić maksymalną prędkość nadmuchu w celu rozprowadzenia preparatu. Następnie montowana jest obudowa.
Dezynfekcja
Jeżeli dezynfekowaniu poddawany jest parownik to spryskiwanie należy zacząć od góry urządzenia. Ważne miejsce zajmuje dezynfekcja wentylatora nadmuchowego parownika. Konieczny okazuje się wtedy demontaż urządzenia i wyjęcie wentylatora bowiem zazwyczaj nie ma możliwości wyczyszczenia go we wnętrzu urządzenia.
W skraplaczu szczególną uwagę należy zwrócić na chłodnicę. Wentylator ochładzając czynnik chłodniczy zasysa powietrze nie filtrowane a więc mogą przedostawać się liście, kurz, pyłki itp., co jest szczególnie istotne w skraplaczach zamontowanych w dolnej części budynku.
Preparat MC-1010 VIRUSOLVE+ 1 Koncentrat jest to skoncentrowany, preparat myjąco-dezynfekujący o zapachu lawendy przeznaczony domycia i dezynfekcji powierzchni, narzędzi, wyposażenia, tkanin, klimatyzacji, wentylacji, itp. Usuwa plamy krwi. Istotne jest pełne spektrum biobójcze (bakterie, wirusy, prątki, grzyby, drożdże, spory) m.in. grypy, legionella. Czas dezynfekcji wynosi jedną minutę. Stosuje się w stężeniu 5% z wodą (1:20).
Środki czyszczące
Specjalne środki dostępne są z myślą o czyszczeniu parowników klimatyzatorów oraz innych urządzeń chłodniczych. Niektóre preparaty są niskopieniące i dobrze sprawdzają się w pomieszczeniach. Środki tego typu nie zawierają kwasów i zasad. Nie powodują korozji a więc mogą być używane na powierzchniach malowanych, a także wykonanych z aluminium, miedzi oraz stali nierdzewnej. Zastosowanie środków tego typu niejednokrotnie obejmuje mycie metalowych baterii wymienników ciepła, filtrów wyposażonych w sita metalowe lub z włókna szklanego oraz innych elementów, których nie należy czyścić na pomocą środków kwasowych.
Niektóre preparaty mają formę koncentratu i w zależności od stopnia zabrudzenia czyszczonej powierzchni można je rozcieńczać w różnych proporcjach. Dużym uznaniem cieszą się silne, powierzchniowo czynne piany, dokładnie penetrujące czyszczone powierzchnie. Substancje tego typu są w stanie rozpuścić tłuszcze, smary i tlenki oraz inne zanieczyszczenia. Ważne jest przy tym obluzowanie i wypychanie brudu z przestrzeni pomiędzy lamelami, po czym można łatwo spłukać wodą całe zanieczyszczenie.
Np. środek czyszczący Renewz pozwala na odtłuszczenie, usuwanie brudu, kurzu, pyłu, osadów, a także tłuszczy, smarów i cząstek organicznych. Nie mniej ważna jest przy tym możliwość wyeliminowania rdzy, tlenków oraz osadów tytoniowych. Preparat Renewz znajduje zastosowanie przy czyszczeniu skraplaczy i elektronicznych filtrów powietrza. Jest to substancja pianowa, najsilniejsza spośród środków bezkwasowych zawierająca inhibitor korozji. Do wyboru pozostaje koncentrat (do 38 l płynu) lub aerozol.
Z kolei preparat Coil-Rite jest to środek przeznaczony do czyszczenia parowników, skraplaczy, filtrów oraz innych powierzchni. Jego skład bazuje na alkoholu. Substancja jest bezkwasowa i bezzasadowa, niskopieniąca używana również podczas mycia wysokociśnieniowego. Środek Coil-Rite znajduje zastosowanie przy czyszczeniu parowników klimatyzatorów i chłodnic powietrza. Czyścić można również wszelkiego typu filtry powietrza, urządzenia dystrybucji powietrza, a także kanały wentylacyjne i inne urządzenia mechaniczne i powierzchnie metalowe. Preparat jest dostępny jako koncentrat pozwalający na uzyskanie 41,8 l gotowego do użycia płynu.
Substancja Coil Disinfectant jest środkiem o uniwersalnym działaniu a więc powierzchnia jest jednocześnie czyszczona i dezynfekowana. W układach klimatyzacji niszczone są bakterie, grzyby, pleść oraz bakterie Legionella pneumophila.
Czyszczenie wentylacji
Osobne nie mniej ważne zagadnienie stanowi czyszczenie wentylacji. W praktyce czynności w tym zakresie przeprowadzane są na dwa sposoby. Jeden z nich stanowi czyszczenie suche zaś drugie czyszczenie mokre. Dużym uznaniem cieszy się metoda czyszczenia na sucho przynosząca największe efekty. O tym w jaki sposób będzie przeprowadzone czyszczenie przewodów wentylacyjnych decyduje przede wszystkim rodzaj zabrudzeń. I tak też zastosowanie może znaleźć czyszczenie wentylacji: za pomocą sprężonego powietrza, wentylacji poprzez szczotkowanie mechaniczne oraz przy użycia przemysłowego odkurzacza turbinowego.
Metoda oczyszczania wentylacji na mokro oferowana np. przez firmę MBBS 24 bazuje na czyszczeniu wentylacji: przy użyciu pary, poprzez szczotkowanie mechaniczne na mokro oraz przy użyciu odkurzacza przemysłowego-wodnego w obiegu zamkniętym. Oprócz tego jest możliwe przeprowadzenie czyszczenia hydrodynamicznego, które stosuje się przy dużym zabrudzeniu przewodów wentylacyjnych o niewielkim przekroju.
Pamiętać należy, że dzięki czyszczeniu przewodów wentylacyjnych zyskuje się przede wszystkim prawidłowy przepływ powietrza. Ważne jest aby jakiekolwiek prace w tym zakresie poprzedzić oceną stanu przewodów wentylacyjnych. Jeżeli instalacja wentylacja jest narażona na występowanie zabrudzeń mikrobiologicznych przeprowadza się również dezynfekcję. Pozwala ona na zapobieganie rozwojowi narośli pleśni i grzybów, które negatywnie wpływa nie tylko na przebieg procesu produkcyjnego ale również na środowisko pracy ludzi.
Podsumowanie
Klimatyzator stanowi urządzenie przeznaczone do chłodzenia pomieszczeń. Na budowę typowego urządzenia tego typu składa się sprężarka, parownik oraz skraplacz. Dla zapewnienia prawidłowej pracy instalacji klimatyzacyjnej poszczególne jej elementy wymagają odpowiednich czynności konserwacyjnych łącznie z czyszczeniem.
Damian Żabicki