Pandemia koronawirusa przemodelowała myślenie o prowadzeniu biznesu. Nie ominęło to także zakładów przemysłowych. Jak w tych niespokojnych czasach zapewnić konieczną dla bezpieczeństwa i zdrowia pracowników i klientów czystość i higienę? Jak nie popełnić mogącego wiele kosztować – i to nie tylko w wymiarze finansowym – błędu? Z pomocą przychodzą wiedza i eksperckie doświadczenie niemieckiego producenta sprzętu czyszczącego. Metod walki z niewidzialnym wrogiem jest wiele. Warto poznać je wszystkie i zaufać ekspertowi. Przyjrzymy się kompleksowo każdemu z rozwiązań. Każde jest inne jednak wszystkie mogą być stosowane w zakładzie przemysłowym i przy prawidłowym stosowaniu zapewnią potrzebną higienę i czystość.
Czyszczenie z pomocą urządzeń wysokociśnieniowych z podgrzewaniem wody HDS
WHO informuje, że patogen SARS CoV – 2 – koronawirus nie jest odporny na działanie wysokiej temperatury. Według tej organizacji ginie on już w temperaturze 56 stopni Celsjusza. Wysoka temperatura jest więc dobrą metodą walki z nim. Jednakże aby wirus został zdezaktywowany w 56 stopniach musi przebywać w tej temperaturze aż 15 minut. Dlatego też tak niska temperatura nie jest wystarczająca by na skale przemysłową go usuwać. Byłoby to długotrwałe, kłopotliwe i kosztowne.
Podniesienie temperatury skutkuje jednak wykładniczym skróceniem czasu potrzebnego na likwidację wirusa. Korzystając więc z gorącej pary wodnej o temperaturze przekraczającej 100 stopni możemy zabić wirusa już w ciągu 10- 30 sekund.
Urządzenia wysokociśnieniowe HDS marki Kärcher pracują także w trybie czyszczenia parowego. Korzystanie z nich jest ekonomiczne i ekologiczne. Redukujemy wydatki na detergenty i działamy w sposób przyjazny dla planety.
Proces certyfikacji jest zawsze poprzedzony wieloma badaniami i testami. Stąd w tak krótkim czasie, nie można mówić jeszcze o certyfikowanej skuteczności w zwalczaniu koronawirusa. Jednak liczne badania potwierdzają, że przy właściwym zastosowaniu tej technologii można, w krótkim czasie wyeliminować 99,99% tego patogenu z powierzchni.
Aby jednak wykonać dezynfekcję prawidłowo zalecamy metodę dwóch kroków. Na początek czyszczenie parowe następnie dezynfekcja z zastosowaniem detergentów dedykowanych temu celowi.
Warto nadmienić, że urządzenia HDS są nawet jeszcze skuteczniejsze w zwalczaniu koronawirusa niż profesjonalne parownice SG i odkurzacze parowe SGV. Dlaczego tak sądzimy? Para ma niższą przewodność cieplną niż gorąca woda. Dlatego HDS -y, które mogą pracować i gorącą wodą i parą są bardziej skuteczne niż parownice. Rekomendujemy korzystanie z naszych HDS-ów w ten właśnie sposób. Pracując zarówno gorącą wodą jak i parą.
Polecamy doposażenie HDS-a w akcesorium WR. To wyposażenie, które zostało stworzone z myślą o usuwaniu chwastów, jednak obecnie doskonale sprawdza się w szybkim czyszczeniu parą i gorącą wodą dużych powierzchni zarówno pionowych jak i poziomych (dostępne są cztery rodzaje tego akcesorium WR 10 i WR 20 do mniejszych obiektów i powierzchni pionowych oraz WR 50 i WR 100 do posadzek i innych powierzchni płaskich).
Urządzenia HDS mają jeszcze jedną przewagę nad parownicami. Posiadają one większą wydajność termiczną i do tego nie wymagają korzystania ze ściereczek, które mogą być środkiem transmisji wirusa.
Do czego posłuży Ci HDS w zakładzie przemysłowym? W zasadzie do wszystkiego. Można nim, pracując w trybie pary, czyścić zarówno posadzki, jak ściany hali produkcyjnej a także maszyny. Praca tym urządzaniem jest wydajna, skuteczna i szybka. Trzeba też pamiętać o zachowaniu wszelkich środków ochrony osobistej, stosowaniu odzieży ochronnej i zdezynfekowaniu urządzenia po pracy.
Czyszczenie i dezynfekcja za pomocą parownic i odkurzaczy parowych
Jak już nadmieniono, HDS to urządzenie polecane w przemyśle głownie ze względu na rodzaj pracy i duże powierzchnie do wyczyszczenia. Jednak urządzenie to ma tez swoje ograniczenia. Nie wyczyścimy, lub byłoby to trudne, za jego pomocą małych elementów takich jak klamki czy poręcze.
Tu pomoże nam profesjonalna parownica SG 4/4 lub odkurzacz parowy SGV 8/5. Urządzenia te wytwarzają gorącą parę i przy właściwym użyciu potrafią eliminować 99,9 % koronawirusa i innych patogenów z czyszczonych obiektów. Pamiętać należy, że aby dezynfekować parowo najpierw należy całą powierzchnie wyczyścić. W przeciwnym razie proces będzie wykonany nieprawidłowo. Aby skutecznie czyścić musimy przytrzymać dysze parową na czyszczonym punkcie co najmniej przez 30 sekund. To daje nam gwarancję skuteczności.
Warto podkreślić też inne zalety czyszczenia parą. Przykładowo to, że patogeny – wirusy i bakterie uodporniają się z czasem na działanie detergentów. W przypadku czyszczenia parą proces ten nie zachodzi.
Czyszczenie parowe nie sprawia też, że zmniejsza się bioróżnorodność, jest więc przyjazne środowisku ale i … portfelowi, gdyż redukujemy środki na zakup detergentów.
Czyszczenie i dezynfekcja za pomocą szorowarki (automatu do posadzek) doposażonego w specjalny zestaw
Dezynfekować można też korzystając z szorowarki. Zaskoczeni? A jednak. Po doposażeniu jej w specjalny zestaw do dezynfekcji natryskowej urządzenie skutecznie z pomocą dedykowanych środków chemicznych pozwala dezynfekować zarówno posadzki jak i ściany i inne elementy (dysza ręczna).
Z zastosowaniem specjalistycznej chemii masz gwarancję skutecznej dezynfekcji i likwidacji wszelkich wirusów ze szczególnym uwzględnieniem koronawirusa. Potrzeba do tego tylko szorowarki z zestawem oraz środka chemicznego.
Zestaw do dezynfekcji natryskowej jest kompatybilny z wieloma modelami większych szorowarek z fotelem dla operatora. Ze względu na swą wydajność powierzchniową są one polecane do dużych przestrzeni, takich, jakie spotykamy w przemyśle.
Z pewnością spośród tak bogatej oferty rozwiązań każdy zakład przemysłowy znajdzie coś dla siebie. Zwłaszcza, że wystarczy skontaktować się z naszymi ekspertami produktowymi i handlowcami, którzy służą doradztwem i dobierają indywidualnie rozwiązania pod konkretny zakład przemysłowy.
Kärcher