Znaczenie jakości sprężonego powietrza
Sprężone powietrze jest wykorzystywane w przemyśle niemal w każdym procesie produkcyjnym. Zawarte w nim zanieczyszczenia, takie jak wirusy, bakterie, grzyby, drożdże, oleje mineralne, cząsteczki lub gazy mogą doprowadzić do zanieczyszczenia produktu i prowadzić do drastycznego obniżenia jakości.
Dlatego w przypadku branż wrażliwych m.in. spożywczej, farmaceutycznej, elektronicznej, czy lakierniczej, niezbędne jest kontrolowanie jakości sprężonego powietrza, gdy wchodzi ono w bezpośredni kontakt z produktem lub opakowaniem.
Sprężone powietrze o niskiej jakości może w różny sposób wpływać na produkt i produkcję:
- Zanieczyszczenie produktu olejem, cząstkami stałymi lub wodą.
- Zawilgocenie surowca lub produktu
- Skażenie bakteriami lub wirusami
- Wadliwe produkty
- Przestoje awaryjne
- Konieczność wycofywania produktów z rynku
- Nadszarpnięcie reputacji firmy
- Zwiększona ilość odpadów
- Zwiększone zużycie i korozja instalacji
- Rdzewienie narzędzi
- Uszkodzenie oprzyrządowania
- Zwiększone koszty produkcji
Korzyści z przeprowadzenia audytu jakości sprężonego powietrza
➢ Zapewnia jakość wrażliwych produkcji.
➢ Pozwala uniknąć strat ekonomicznych spowodowanych uszkodzeniem produkcji.
➢ Sprawdza stan systemów uzdatniania sprężonego powietrza.
➢ Umożliwia firmom zademonstrowanie klientom jakości produkcji.
➢ Zapewnia skuteczną konserwację instalacji.
➢ Otwiera drzwi do nowego biznesu/rozwoju obecnej działalności dzięki zapewnieniu najwyższej jakości produkcji
Po co przeprowadzać audyt jakości sprężonego powietrza?
Międzynarodowe normy/standardy zarządzania bezpieczeństwem żywności IFS (International Food Standard) i BRC (British Retail Consortium) łączą w sobie wymagania GMP/GHP, HACCP oraz normy z serii ISO, w tym normę jakości sprężonego powietrza ISO 8573-1. Standardy IFS i BRC obejmują wytyczne dla producentów, które mają pomóc im w wytwarzaniu bezpiecznej żywności oraz nadzorowaniu jakości wyrobów, zgodnie z oczekiwaniami klientów. Sprężone powietrze stanowi jeden z istotnych elementów procesów produkcyjnych dlatego kontrola jego jakości powinna być ważnym aspektem w każdym przedsiębiorstwie.
Kontrola i analiza rzeczywistej jakości sprężonego powietrza jest możliwa tylko poprzez dokładny pomiar wartości krytycznych bezpośrednio ze strumienia sprężonego powietrza.
BEKO TECHNOLOGIES pomaga menedżerom ds. jakości oraz innym osobom odpowiedzialnym za jakość i obsługę procesów produkcyjnych mierzyć i nadzorować wszystkie parametry sprężonego powietrza. Uzyskana dzięki naszym audytom wiedza pozwala upewnić się czy sprężone powietrze ma jakość wymaganą przez naszych klientów czy może być źródłem zanieczyszczeń generujących wiele problemów.
Chcesz zadbać o jakość sprężonego powietrza?
Możemy Ci pomóc.
BEKO TECHNOLOGIES oferuje usługę pomiarów jakości sprężonego powietrza, mierzymy dokładne wartości określone w normie ISO 8573:1-2010, cząstki stałe, wilgoć i olej.
Audyt jakości, przeprowadzony przez naszych specjalistów, daje wgląd w rzeczywistą jakość sprężonego powietrza. Pomiary cząstek stałych, ciśnieniowego punktu rosy i zawartości oleju resztkowego są wykonywane bezpośrednio ze strumienia sprężonego powietrza w Państwa zakładzie, przy użyciu najnowocześniejszych systemów pomiarowych, które umożliwiają dokładną rejestrację wartości a szczegółowy raport dostarcza informacji na temat rzeczywistej jakości oraz działań naprawczych niezbędnych do uniknięcia problemów wynikających ze zbyt niskiej jakości sprężonego powietrza.
Firma BEKO TECHNOLOGIES od czterech dekad produkuje i rozwija wysokowydajne technologie sprężonego powietrza. Cechą charakterystyczną firmy jest funkcjonalność i energooszczędność produktów.
Naszym celem jest pomaganie klientom w osiąganiu i rozwijaniu potrzebnej im jakości sprężonego powietrza oraz przyczynianie się do bezpiecznych i wydajnych procesów produkcyjnych.
Będziemy zaszczyceni mogąc zaprezentować Państwu nasze produkty dla wszystkich procesów: uzdatniania kondensatu, filtracji, osuszania, techniki pomiarowej i procesowej, jak również naszych kompleksowych usług.