Połowa dyrektorów wysokiego szczebla reprezentujących polski przemysł deklaruje chęć inwestowania w systemy zarządzania produkcją – wynika z badania przeprowadzonego przez NTT DATA Business Solution. 44% menedżerów IT przewiduje podjęcie tego typu działań już w ciągu najbliższych trzech latach. Rosnące zainteresowanie systemami wspomagającymi funkcjonowanie przedsiębiorstw wynika przede wszystkim z potrzeby zapewnienia cyberbezpieczeństwa oraz implementowania sztucznej inteligencji.
Jak wskazuje raport „Cyfryzacja przemysłu: Rola zintegrowanych systemów zarządzania w firmach produkcyjnych w Polsce”, stworzony na zlecenie NTT DATA Business Solutions, polska branża produkcyjna coraz świadomiej podchodzi do transformacji cyfrowej. O wprowadzeniu wdrożeń i zmian w wykorzystywanych aplikacjach biznesowych w najbliższych latach myśli prawie połowa (46%) firm przemysłowych, 42% firm z branży samochodowej oraz więcej niż jedna czwarta (26%) przedsiębiorstw produkujących żywność i napoje.
84% firm poszukuje rozwiązań do analizy dużych zasobów danych
Zdaniem Krystiana Stypczyńskiego, Head of Consulting Department, NTT DATA Business Solutions zwiększenie zainteresowania systemami zarządzania w polskich ośrodkach przemysłowych jest efektem poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które zapewnią zintegrowany zestaw funkcji. Takie podejście przekłada się na tworzenie spójnego przepływu informacji i ujednoliconego kontekstu pracy, a w konsekwencji – efektywnego przebiegu procesu biznesowego.
– Po systemy wspomagające funkcjonowanie przedsiębiorstw najczęściej sięgają duże firmy. Niemal połowa przedstawicieli organizacji zatrudniających więcej niż 1000 pracowników deklaruje, że ma w planach inwestycje wspierające zarządzanie. 84% managerów IT za jedną z najbardziej przydatnych umiejętności w tym kontekście uznaje możliwość analizy dużych zbiorów danych, aby móc lepiej wykorzystywać posiadane i przetwarzane informacje w obszarze produkcyjnym. Warto również zauważyć, że 30% z nich oczekuje innowacji w systemach zarządzania produkcją, które pozwolą im realizować cele zrównoważonego rozwoju, takie jak przejście na model gospodarki o obiegu zamkniętym – mówi Krystian Stypczyński.
Automatyzacja na straży bezpieczeństwa
Z kolei Robert Pławiak, CIO/CDO, ZF Polpharma, podkreśla, że automatyzacja procesów stała się w dzisiejszych czasach warunkiem koniecznym dla firm, które chcą zachować bezpieczeństwo. Bez odpowiedniego poziomu automatyzacji trudno jest skutecznie chronić dane i procesy biznesowe w obliczu rosnących zagrożeń cybernetycznych oraz dynamicznych zmian rynkowych. Nie bez znaczenia jest również pojawienie się w ostatnich latach regulacji prawnych obligujących firmy do wzmożonego raportowania.
– Wraz z postępującą konwergencją IT/OT oraz rosnącą liczbą zagrożeń cybernetycznych, przedsiębiorstwa będą zmuszone do zwiększonych inwestycji w obszarze cyberbezpieczeństwa. Nowe rozwiązania będą musiały uwzględniać zaawansowane mechanizmy ochrony, takie jak segmentacja sieci, szyfrowanie danych oraz systemy detekcji i reagowania na incydenty. Trend konieczności doinwestowywania to także efekt nowych regulacji europejskich m.in. NIS2, standardu GAMP5, AI Act, ale też DataAct, DataGovernance Act. To wszystko sprawia, że na kanwie cyberbezpieczeństwa, konieczności ochrony informacji oraz danych, powstaje podstawa do zwiększania inwestycji przy jednoczesnym rozwoju produktów – tłumaczy Pławiak.
65% firm oczekuje wsparcia w procesach
W Polsce dominującym systemem ERP w sektorze dużych przedsiębiorstw produkcyjnych pozostaje SAP. Osiągnął on 38% udziału w rynku wśród wszystkich respondentów badania NTT DATA Business Solutions oraz 52% w największych organizacjach, zatrudniających ponad 1000 pracowników. SAP cieszy się największą popularnością przede wszystkim w przemyśle samochodowym, gdzie korzysta z niego 44% podmiotów.
W obszarze zarządzania produkcją, dla firm istotny jest dostęp do wiedzy i kompetencji zapewnianych przez integratora zewnętrznego. 65% managerów oczekuje od swojego dostawcy już nie tylko dostarczenia produktu, ale także pomocy w zrozumieniu zachodzących procesów.
– Połączenie samego wdrożenia z doradztwem technologicznym pozwala zrozumieć procesy na poziomie technologicznym i umożliwia efektywne przełożenie potrzeb biznesowych na system IT. Warto podkreślić, że aż 51% firm sięga po pomoc w zakresie technologicznym, choć usługi doradztwa strategicznego, uwzględniające globalne cele i strategie firmy, wybiera mniej niż co czwarta organizacja (24%) – dodaje Krystian Stypczyński z NTT DATA Business Solutions.
Inwestycja w oszczędność
Nie ulega wątpliwości, że inwestowanie w najnowsze wersje systemów zarządzania umożliwia przedsiębiorstwom dostosowanie środowiska produkcyjnego do korzyści płynących z wykorzystania sztucznej inteligencji. Tym bardziej, że jak pokazują dane z raportu „AI In The Manufacturing Industry Statistics: Transforming Global Operations by 2030”, opublikowanego przez Worldmetrics.org, zastosowanie AI w procesach predykcyjnego utrzymania ruchu pozwala ograniczyć przestoje maszyn produkcyjnych nawet o 50% oraz zmniejszyć koszty utrzymania o 40%.
– Niektóre przedsiębiorstwa wciąż posiadają przestarzałe systemy, w które nie inwestują, ponieważ te nadal działają. To częste podejście do zmiany. Z drugiej strony organizacje chcą odpowiadać na nowe potrzeby biznesowe klientów, a do tego potrzebna jest integracja systemów posiadanych wewnątrz z zewnętrznymi rozwiązaniami. Przy dobrej strategii firmy integracja przestaje być ograniczeniem, ponieważ występuje tam, gdzie firma się rozwija. Oczywiście, utrudnieniem może być budżet, ale jeśli integracja systemów przynosi firmie korzyści biznesowe, przestaje być kosztem. Gdy integracja daje wartość dodaną w postaci efektu biznesowego czy zwiększenia potencjału sprzedaży, to taka inwestycja się zwróci – twierdzi Tomasz Krawczuk, dyrektor łańcucha dostaw, Grupa Forte.
Choć inwestycje tego typu wymagają znaczących nakładów finansowych, eksperci podkreślają, że wdrażanie innowacji w systemach zarządzania prowadzi do optymalizacji kosztów produkcji. Automatyzacja procesów, w tym eliminacja wymiany informacji w formie papierowej i przejście na formę cyfrową, stanowi istotny krok w kierunku bardziej efektywnego zarządzania przedsiębiorstwem.