ABB dostarczy autotransformatory mocy dla połączenia energetycznego Polska-Litwa

    Firma ABB wygrała przetarg na dostawę siedmiu autotransformatorów mocy dla PSE Operator. Transformatory zostaną zainstalowane w stacjach elektroenergetycznych, które w przyszłości zasilą połączenie elektroenergetyczne Polska-Litwa. Wartość zamówienia to około 74 mln zł.

    Umowa przewiduje zaprojektowanie, wyprodukowanie, dostawę, montaż na miejscu oraz udział w uruchomieniu siedmiu autotransformatorów mocy: 3 transformatorów 330 MVA, 3 transformatorów 500 MVA oraz 1 transformatora 450 MVA. Transformatory zostaną wyprodukowane w fabryce ABB w Łodzi, a zainstalowane na stacjach Ostrołęka, Ołtarzew, Siedlce-Ujrzanów oraz Ełk.

    – Planowane połączenie elektroenergetyczne Polska – Litwa będzie prowadzone linią energetyczną 400 kV pomiędzy stacjami Ełk w kierunku granicy do stacji Olita na Litwie. Celem tej inwestycji, współfinansowanej przez Unię Europejską, jest zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski, państw sąsiednich, a w przyszłości również stworzenie Elektroenergetycznego Pierścienia Bałtyckiego. Obecnie budowana jest pierwsza „nitka” połączenia z Litwą – tłumaczy ABB.

    To kolejne tak duże zamówienie dla PSE Operator, realizowane przez ABB. Firma wygrała przetargi na dostawę autotransformatorów dla PSE w roku 2005, 2007 oraz 2010.

    www.wnp.pl