Przyjazne środowisku, oszczędzające nawet do 50 procent energii i unikatowe na rynku europejskim – fabryka ABB w Łodzi wyprodukuje ponad 1000 sztuk takich ultranowoczesnych transformatorów dla Polskiej Grupy Energetycznej.
PGE zdecydowała się na najwyższe standardy, jakie są dostępne na rynku. W transformatorach zastosowana zostanie bowiem nowoczesna technologia rdzenia z blachy amorficznej (rdzenie zwijane), co przełoży się na bardzo niskie straty biegu jałowego – nawet do 50 procent mniejsze niż w tradycyjnych rozwiązaniach. „Jest to technologia pozwalająca na maksymalną redukcję strat jałowych transformatora. W konsekwencji przełoży się to na istotne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla powstajacej podczas generowania energii. Szczególnie dotyczy to polskiego rynku, gdzie wytwarzanie energii oparte jest głównie na paliwach kopalnych” – powiedział Paweł Kłys, kierownik pionu rozwoju produktu w Zakładzie Transformatorów Rozdzielczych ABB.
Choć tego typu urządzenia to rzadkość na rynku europejskim, Zakład Transformatorów Rozdzielczych ABB w Łodzi ma już doświadczenie w ich produkcji.
„Odbiorcami byli między innymi firma E.ON w Szwecji. Kolejne zamówienia skierowane są do E.ON w Niemczech i firmy EDF we Francji. Jednak z tak dużym zamówieniem od polskiego klienta, nikt jeszcze nie miał do czynienia. To może być znak, że polska energetyka idzie w dobrym kierunku” – twierdzi Grzegorz Sołtysiak, dyrektor Zakładu Transformatorów Rozdzielczych ABB.
W ramach kontraktu w łódzkiej fabryce ABB wyprodukowanych zostanie również ponad 20 transformatorów, w których zastosowany zostanie bezpieczny dla środowiska płyn MIDEL biodegradowalny, nietoksyczny dla wody, trudnopalny. Te ekologiczne transformatory zostaną zainstalowane na terenie miasta Łodzi.
„Cieszymy się, że klient wybrał produkt idealnie wpisujący się w koncepcję efektywności energetycznej, oszczędności i ochrony środowiska. Wprawdzie koszt takiego transformatora w porównaniu do transformatora tradycyjnego jest większy, jednak ta inwestycja stosunkowo szybko się zwraca” – uważa Andrzej Szumiński, Dyrektor Lokalnej Jednostki Biznesu Transformatory, wiceprezes ABB Sp. z o.o. „W sumie w ramach zamówienia dostarczyliśmy już ponad 300 sztuk transformatorów. Według pierwszych opinii klient jest zadowolony z jakości i klasy urządzeń” – dodał.
W marcu tego roku ABB wdrożyła program „green transformer”, który ma promować transformatory przyjazne środowisku i energooszczędne. ABB od lat inwestuje w prace badawczo-rozwojowe, mające rozwijać tego typu technologie i w konsekwencji wyznaczać trendy na światowym rynku. Programowi „green transformer” przyświeca zasada „3E”: efektywność, środowisko, ekonomia (efficiency, environment, economy).