Akademia Prototypowania i Fabrykacji – szeroka gama technologii i innowacyjności

Izydoor, LU LU, plecak tekstroniczny i wiele innych propozycji – po czterech miesiącach zajęć teoretycznych i praktycznych oraz licznych próbach stworzenia prototypów idealnych, uczestnicy Akademii Prototypowania i Fabrykacji, zaprezentowali swoje osiągnięcia podczas jej finału. 

LU-LU autorstwa Elżbiety Kosiorek, prototyp kołyski reagującej bujaniem na płacz dziecka (Źródło: ABB)

7 czerwca br. na terenie łódzkiej WiMy odbył się finał Akademii Prototypowania i Fabrykacji (APiF) – wspólnego projektu FabLab Łódź oraz firmy ABB. Wśród projektów technologicznych młodych konstruktorów z Łodzi znalazły się m.in. Izydoor – mechanizm odzyskujący energię kinetyczną z ruchu drzwi, LU LU – układ elektroniczno-mechaniczny uruchamiający kołyskę dziecięcą w reakcji na dźwięk (płacz dziecka) oraz podróżny plecak tekstroniczny wyposażony w układy elektroniczne do przechowywania energii oraz mierniki parametrów otoczenia. Uczestnicy Akademii zaprezentowali też prototypy turbin wiatrowych i personalny miernik dawki napromieniowania UV. Te wynalazki to tylko część projektów, które zostały zrealizowane podczas prowadzonych przez łódzki FabLab zajęć w APiF.

Prace nad projektem Izydoor – prototyp Michała Wojnowskiego (Źródło: ABB)

Zdaniem mgr inż. Marcina Zaróda – fizyka, socjologa nauki, doktoranta w Laboratorium Ekonomii Cyfrowej Uniwersytetu Warszawskiego, który w ramach pracy doktorskiej prowadzi badania nad polskim ruchem wytwórców – różnorodność projektów zrealizowanych w APiF odzwierciedla możliwości jakie daje FabLab Łódź – organizator Akademii.

– FabLaby, czyli miejsca fabrykacji i kreatywnego myślenia, które funkcjonują w Polsce, cechuje wyjątkowa różnorodność działań. Inaczej jest np. w Stanach Zjednoczonych, gdzie raczej ograniczają się one do jednej, dwóch specjalizacji – stwierdza Marcin Zaród. – Zorganizowana w ramach działalności łódzkiego FabLabu Akademia jest pod tym względem jeszcze bardziej wyjątkowa. Wynika to z faktu, że nie tylko łączy wiedzę z rożnych dziedzin, ale strukturyzuje ją i prowadzi wymianę doświadczeń w obrębie grupy o różnych specjalnościach zawodowych. W tej chwili mało który FabLab daje takie możliwości – dodaje badacz.

Jarosław Kowalski – Projekt Ramienia robotycznego (Źródło: ABB)

Akademia Prototypowania i Fabrykacji składała się z dwóch modułów tematycznych – Elektroniki i Programowania oraz Prototypowania i Fabrykacji, w ramach których odbywały się bezpłatne zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone przez członków FabLabu oraz zewnętrznych ekspertów. Uczestnicy uczyli się m.in. podstaw elektroniki, wykorzystania platform Arduino w aplikacjach robotycznych, tworzenia gier komputerowych oraz obsługi i obróbki materiałów za pomocą plotera laserowego, CNC i drukarek 3D. W efekcie prowadzonych zajęć powstały ww. prototypy.

– Jesteśmy pod wrażeniem różnorodności i technologicznego zaawansowania zrealizowanych projektów. Rozwiązania przedstawione przez uczestników Akademii pokazują ich ogromną kreatywność i perspektywiczne myślenie. Życzę wszystkim absolwentom Akademii, by ich prace szybko znalazły zastosowanie w rzeczywistości – mówi Jacek Pielka, dyrektor Departamentu Komunikacji ABB, sponsora generalnego APiF.

Idea zastosowania realizowanych w ramach Akademii projektów w życiu codziennym przyświecała większości uczestników APiF. Jarosław Kowalski, autor Helparm, tworząc prototyp ramienia robotycznego stawiał na rozwój projektu i stworzenie wielofunkcyjnego robota umożliwiającego wykonywanie operacji typu: pakowanie, ustawianie, wkręcanie. Swoje rozwiązanie chciałby skierować do firm, które mają potrzebę usprawnienia linii produkcyjnej. Perspektywicznie myśli też Sebastian Dziamdziora, twórca mikroturbiny wiatrowej. Chciałby, by jego urządzenie choćby w niewielkim stopniu wpłynęło na kwestie coraz większego zapotrzebowania na energię elektryczną i rosnących rachunków za prąd. Inna uczestniczka Akademii – Elżbieta Kosiorek pracując nad kołyską LU LU, myślała nie tylko o rodzicach niemowląt. Marzy jej się dopracowanie projektu, tak by w przyszłości ułatwiał opiekę nad niemowlętami w placówkach służby zdrowia i opiekuńczych.

– Uczestnicy pierwszej edycji APiF dowodzą, że w Łodzi nie brakuje młodych, niebojących się nowych wyzwań, ambitnych ludzi, wykazujących się kreatywnością i pomysłowością w swoim fachu. Cieszę się, że miałem okazję z nimi pracować. To ludzie, o których będzie jeszcze słychać – podsumowuje Akademię Grzegorz Belica wiceprezes FabLab Łódź i koordynator projektu Akademii.

FabLab (ang. fabrication laboratory) – to międzynarodowa idea otwartych warsztatów technologicznych. Jej celem jest wsparcie lokalnej przedsiębiorczości poprzez otwarty dostęp do innowacyjnego oprogramowania i narzędzi. Międzynarodowa sieć FabLabów zrzesza kilkaset organizacji. FabLab Łódź realizuje zajęcia edukacji technicznej i praktycznej o zasięgu krajowym. Współpracuje również z innymi krajowymi FabLabami i makerspace`ami. 

ABB (www.abb.com) jest liderem w technologiach dla energetyki i automatyki, które pozwalają zakładom energetycznym, klientom przemysłowym oraz sektora transportu i infrastruktury zwiększać swoją wydajność, jednocześnie minimalizując negatywny wpływ na środowisko naturalne. Grupa ABB zatrudnia około 135 000 pracowników w blisko 100 krajach świata.