Wybudowany za 50 mln zł akumulator ciepła, czyli zbiornik mieszczący około 30 tys. metrów sześciennych gorącej wody, oddano we wtorek do użytku w warszawskiej Elektrociepłowni Siekierki.
Według przedstawicieli firmy, do której należy elektrociepłownia, jest to pierwsza tego typu inwestycja w dużym miejskim systemie ciepłowniczym w Polsce.
Akumulator to zbiornik, który gromadzi energię cieplną w postaci gorącej wody. Wyrównuje pracę elektrociepłowni w ciągu doby, przez co ogranicza ilość spalanego w kotłach paliwa. Tym samym zmniejsza emisję szkodliwych substancji.
Akumulator gromadzi ciepło, gdy zapotrzebowanie na nie jest mniejsze, a oddaje, gdy jego zużycie rośnie, z reguły rano i wieczorem” ľ wyjaśnił rzecznik.
Vattenfall jest m.in. producentem prądu i ciepła w Warszawie oraz dystrybutorem energii na Górnym Śląsku.
– Akumulator ciepła został zaprojektowany i wykonany przez polskie firmy na podstawie doświadczeń skandynawskich. W przypadku awarii może zasilać ciepłem kilkadziesiąt tysięcy mieszkań przez kilka godzin – wyjaśnił rzecznik firmy, Łukasz Zimnoch.
Oddanie do eksploatacji akumulatora ciepła to pierwszy etap modernizacji Elektrociepłowni Siekierki. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo dostaw ciepła dla mieszkańców Warszawy. To także regulator w sytuacjach wahającego się zapotrzebowania na ciepło.
Wzorzec zaczerpnięto ze Skandynawii, gdzie takie rozwiązanie stosowane jest powszechnie.
Akumulator ma średnicę 30 m, wysokość 47 m i pojemność ok. 30,4 tys. m sześciennych. Jego rozmiary można porównać np. do olbrzymiego termosu na 150 mln filiżanek kawy albo do 100 tys. wanien ciepłej wody. Moc cieplna akumulatora to 1300 megawatów termicznych.
Według wcześniejszych informacji, Vattenfall przygotowuje się też do innej inwestycji w elektrociepłowni Siekierki. Ma tam stanąć nowy blok energetyczny, przystosowany do technologii wychwytywania dwutlenku węgla, gdy takie technologie wejdą do praktyki przemysłowej.
Autor: PAP