Ankieta: Przemysłowy „Internet Rzeczy” oraz platforma Przemysł 4.0 w 2016

Świadomość, wykorzystanie zasobów, budżet – czyli wnioski z ankiety na temat Przemysłowego Internetu Rzeczy w 2016 roku oraz Przemysłu 4.0.

Respondenci ankiety „Przemysłowy Internet Rzeczy oraz Przemysł 4.0 w 2016 roku” wskazali na pięć głównych wniosków płynących z ich doświadczenia we wdrażaniu i znajomości IIoT (Industrial Internet of Things, ang. Przemysłowy Internet Rzeczy) oraz platformy Przemysł 4.0.

4 na 10 respondentów jest bardzo albo wręcz nadzwyczajnie zaniepokojona tym, że ich firma może stracić udziały w rynku lub przewagę nad konkurencją w momencie, gdy konkurencja szybciej zaadaptuje technologie i rozwiązania IIoT, Przemysłu 4.0 lub inne technologie wspierające produkcję i wydajność. (Źródło: Control Engineering)

ŚWIADOMOŚĆ: znajomość technologii IIoT oraz zagadnień dotyczących Przemysłu 4.0 znacznie wzrosła od 2015 roku – 79% respondentów określa, że są bardzo/trochę zaznajomieni z technologiami IIoT, a nie tylko 60% jak w roku ubiegłym; jeżeli mowa o platformie Przemysł 4.0, to 53% ankietowanych jest bardzo/trochę zaznajomionych, w porównaniu do 33% w zeszłym roku.

ISTNIEJĄCE INICJATYWY: 4 na 10 ankietowanych znajduje korzyści z zastosowania technologii i rozwiązań IIoT / Przemysł 4.0 w działaniach swoim zakładzie, 11% nie widzi efektu, zaś 4% uważa je za szkodliwe.

BUDŻET: większość ankietowanych oraz ich klienci inwestują coraz więcej we wsparcie dla IIoT, Przemysłu 4.0 oraz innych technologii wspierających produkcję. Za średni budżet, jaki respondenci chcą przeznaczyć na tego typu inwestycje, uznaje się 213 672 $ rocznie. 

ZALETY: najbardziej przydatnymi właściwościami IIoT są według 80% ankietowanych funkcje bezpieczeństwa, interoperacyjność oraz otwarte standardy komunikacji, procesów i danych. Interoperacyjność to również najczęściej wymieniana zaleta platformy Przemysł 4.0, a zaraz później działanie w czasie rzeczywistym oraz modularność.

SPODZIEWANE KORZYŚCI: 4 na 10 respondentów zakłada, że rozwiązania i narzędzia IIoT oraz Przemysłu 4.0 przyczynią się do lepszej komunikacji pomiędzy ludźmi, wymiany danych oraz współpracy z maszynami; następnie do zwiększenia przepływu informacji oraz innowacyjności; poprawi się analiza danych oraz szybkość i jakość podejmowanych decyzji, czy ich gromadzenia i klasyfikacji.

Źródło: Raport „Industrial Internet of Things& Industrie 4.0”, dostępny na stronie www.controlengineering.com.