ArcelorMittal Poland wyremontował piece

    W końcu grudnia ArcelorMittal Poland uruchomił wyremontowany piec w Dąbrowie Górniczej. W ubiegłym roku koncern zmodernizował obydwa piece w tym zakładzie.

    Dwutygodniowy okres rozruchowy pieca numer 3 rozpoczął się 26 grudnia 2013. Po załadowaniu pieca materiałami wsadowymi procedurę podawania gorącego dmuchu uruchomił Patrick Deforche, dyrektor zarządzający Oddziału Surowcowego. Pierwszy spust surówki z otworu numer 4 nastąpił dzień później. – W ubiegłym roku ArcelorMittal Poland przeprowadził remonty obydwu wielkich pieców w dąbrowskim oddziale. Remont dwóch tego typu jednostek w tej samej hucie w jednym roku to wydarzenie bez precedensu w historii polskiego, a możliwe, że i europejskiego hutnictwa – mówi Sylwia Winiarek, rzecznik ArcelorMittal Poland.

    Jako pierwszy został na miesiąc wyłączony wielki piec nr 2, który stanął do remontu na przełomie maja i czerwca. Naprawione zostały m.in. otwory spustowe nr 1 i 3. We wrześniu ruszył remont kapitalny kapitalny wielkiego pieca nr 3. Zakres prac objął m.in. wymianę garu i instalację nowych chłodnic.

    Na obydwu piecach zamontowane zostały nowoczesne wiertarki, co podniesie poziom bezpieczeństwa podczas spustu surówki. Remonty wpłynęły także na zwiększenie mocy produkcyjnych obu jednostek. Łączny koszt obu inwestycji wyniósł ok. 30 mln euro.

    W ArcelorMittal Poland pracują obecnie trzy wielkie piece – dwa w Dąbrowie i jeden w Krakowie. Czwarty z pieców – krakowska trójka – został zatrzymany jesienią 2008 roku.