Armatura przemysłowa – nowinki techniczne

  System pompowanego uszczelnienia (INFLAS) – specjalne rozwiązanie do mediów sypkich i ściernych.

  Nowością na rynku armatury przemysłowej jest system pompowanej manszety (uszczelnienia głównego) specjalnie dostosowany do mediów sypkich i wysoce ściernych. Jest to rozwiązanie dostępne dla wszystkich miękkouszczelnionych przepustnic motylkowych z wymienną manszetą.

  Zasada działania systemu nie jest skomplikowana. W pozycji zamkniętej przepustnicy zostaje podane powietrze o niskim ciśnieniu – napompowywana jest specjalna komora za manszetą, co powoduje powstanie poduszki powietrznej pomiędzy uszczelnieniem a korpusem. Manszeta zostaje dociśnięta do dysku przepustnicy a medium odcięte bezpiecznie i ze stuprocentową szczelnością.

  Przed ponownym otwarciem dysku przepustnicy powietrze z komory między manszetą a korpusem jest wypompowywane, co skutkuje tym, że manszeta nie przylega do dysku tak ściśle jak wcześniej. Obniża to znacznie wartość momentu obrotowego potrzebnego do otwarcia przepustnicy. Ponieważ moment obrotowy został obniżony, możliwe jest zastosowanie mniejszego siłownika do automatyzacji armatury, co pozwala na znaczącą redukcję kosztów.

  Pompowana manszeta zapobiega również rozdrabnianiu medium przy otwieraniu i zamykaniu przepustnicy, a także sytuacji, gdy drobiny medium zakleszczają się pomiędzy manszetą a dyskiem podczas pracy przepustnicy. Ponieważ materiał przesyłany w rurociągu zdecydowanie rzadziej (w porównaniu do standardowej armatury) blokuje się pomiędzy dyskiem a uszczelnieniem, prowadzi to do zredukowania stopnia zużycia elementów armatury (manszeta, dysk), a w efekcie znowu do oszczędności.

  Do wypróbowania dostępnego od niedawna systemu zachęcam zwłaszcza firmy spożywcze, z instalacjami transportu pneumatycznego, systemami ważenia, a także firmy mające instalacje przesyłania materiałów sypkich i ściernych.

  Autor: Karolina Popiało-Ptak, Ebro Armaturen Gmbh Oddział Polska