ARP kupiła od Cegielskiego Fabrykę Pojazdów Szynowych

  Za 58 mln złotych H. Cegielski Poznań S.A. sprzedał swoją spółkę córkę – Fabrykę Pojazdów Szynowych S.A. Agencji Rozwoju Przemysłu – poinformował prezes Cegielskiego Jarosław Lazurko.

  „ARP ma ogromne doświadczenie w restrukturyzacji firm i poprawie ich rentowności, a o to w tym wypadku chodzi. Ja osobiście jestem bardzo zadowolony, że do transakcji doszło, dlatego że Cegielski potrzebuje pieniędzy z tej transakcji” – powiedział PAP Lazurko. Zainteresowanie kupnem FPS wyrażały dwie inne firmy, jednak ostatecznie nie przystąpiły do przetargu.

  Po przejęciu FPS, Agencja Rozwoju Przemysłu opracuje plan restrukturyzacji spółki i przygotuje ją do dalszej prywatyzacji.

  „Za wcześnie jeszcze mówić o szczegółach, na pewno po załatwieniu formalności prawnych zostanie opracowany plan restrukturyzacji” – powiedział mecenas Piotr Marszałek, pełnomocnik Agencji Rozwoju Przemysłu.

  Z pozyskanych z przetargu pieniędzy 29 milionów złotych zostanie zwrócone ARP, która wcześniej wspomogła Cegielskiego kredytami, reszta poprawi sytuację finansową spółki matki, tak że jej zadłużenie spadnie poniżej 20 milionów złotych.

  FPS S.A. produkuje wagony dla kolei i tramwaje. Obecnie ma gotowych 15 wagonów, które trafią do odbiorców po zafakturowaniu. W 2008 roku FPS miał ok. 100 milionów złotych przychodów i minimalny zysk. W 2009 roku przychody będą o około połowę mniejsze. Firma zatrudnia 350 osób. W 2010 roku będzie realizowała dostawę sześciu tramwajów dla Szczecina oraz będzie budowała wagony dla kolei białoruskiej.

  Dotychczasowy właściciel FPS spółka H. Cegielski realizuje plan restrukturyzacyjny. Poza zwolnieniami grupowymi i sprzedażą FPS-u zarząd firmy stara się pozyskać zamówienia dla głównej działalności – czyli produkcji silników. H.Cegielski na rok 2010 ma dwa zamówienia na silniki do elektrowni do Wielkiej Brytanii oraz musi dokończyć budowę dwóch kolejnych z zaległych kontraktów. Aby wykorzystać w pełni potencjał budowy silników okrętowych, firma powinna produkować rocznie osiem silników. H.Cegielski przygotowuje się do udziału w przetargu na dostawę elektrowni do Bangladeszu.

  Firma chce wziąć udział w przetargach na dostawę kompletnych elektrowni w ramach rządowego programu elektryfikacji. Rząd Bangladeszu chce wybudować 18 elektrowni napędzanych silnikami elektrycznymi o mocy od 50 do 100 MW każda, z tego dziesięć ma być sfinansowanych ze środków publicznych.

  H. Cegielski jest producentem wysokoprężnych silników dwusuwowych stosowanych do napędów statków, a także w elektrowniach, dmuchaw promieniowych powietrza, sprężarek tłokowych i wirnikowych. Firma w 2008 roku miała 634 mln zł obrotu i przyniosła stratę netto 7,3 mln zł.