B&R wspomaga Politechnikę Gdańską

    Firma B&R podpisała umowę z Wydziałem Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej. Umowa ma na celu podniesienie jakości kształcenia studentów, propagowanie nowoczesnych rozwiązań stosowanych obecnie w przemyśle, a także komunikowanie wymagań rynku pracy wobec automatyków przemysłowych.

    Podpisaniu umowy towarzyszyło przekazanie uczelni sprzętu do wyposażenia stanowiska laboratoryjnego. Trzyosiowy ploter wykonany przez dr. Mirosława Własa oraz podopiecznych studentów będzie wykorzystywany podczas nowego przedmiotu dydaktycznego „Układy napędowe z serwomechanizmami”. Przekazany przez firmę B&R sterownik zintegrowany z 10-calowym kolorowym, dotykowym panelem operatorskim oraz dwa serwonapędy i silnik krokowy stwarzają szerokie możliwości przeprowadzania zajęć dydaktycznych, począwszy od prostego sterowania, wizualizacji i zdalnej diagnostyki, poprzez wykonywanie zadań pozycjonowania, złożonej synchronizacji wieloosiowej, aż do sterowania softCNC.

    W ramach umowy uczelnia dysponuje oprogramowaniem narzędziowym B&R Automation Studio w wersji uniwersyteckiej, które może być zainstalowane i używane w celach edukacyjnych przez każdego pracownika i studenta wydziału. Oprogramowanie umożliwia pełną symulację sterownika, wyświetlacza a nawet napędów i CNC. Projekt napisany na symulatorze może być oczywiście przetestowany na rzeczywistym układzie. Dodatkowo automatyczne generowanie programu dla sterownika B&R z oprogramowania Matlab/Simulink powoduje, że system automatyzacji B&R jest niezwykle przydatny w procesie dydaktycznym.

    www.br-automation.com