BASF kupuje części biznesu TDI od Ciechu

  Firmy BASF i Ciech ogłosiły akwizycję części globalnego biznesu TDI (diizocyjanian toluilenu) Ciechu przez BASF. Akwizycja wymaga zgód odpowiednich urzędów antymonopolowych. Zamknięcie transakcji oczekiwane jest w pierwszym kwartale 2013. Finansowe warunki transakcji nie zostały ujawnione.

  Porozumienie dotyczy części światowego biznesu TDI firmy Ciech. Zakład produkcyjny Zachem w Polsce należący do Ciechu nie jest częścią transakcji. Firmy Ciech i BASF będą blisko współpracowały w celu ułatwienia efektywnego przeniesienia umów dostaw oraz usług wsparcia dla klientów TDI firmy Ciech.

  „Ta akwizycja podkreśla nasze silne zaangażowanie w rynki TDI w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce oraz na całym świecie”, powiedział Raimar Jahn, prezydent działu poliuretanów firmy BASF. “Cieszymy się z ustanowienia bliskiego partnerstwa z klientami firmy Ciech.” Silne zaangażowanie firmy BASF w biznes TDI ilustruje również budowa największego na świecie zintegrowanego zakładu produkcyjnego TDI w Ludwigshafen.

  Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Ciech, dodaje: „Jesteśmy przekonani, że w BASF znaleźliśmy idealnego nabywcę naszego biznesu TDI. Nasi klienci skorzystają z szerokiej wiedzy firmy BASF na rynku poliuretanów i z silnej, globalnej pozycji firmy.”

  „Cieszę się, że dzięki tej transakcji BASF wzmacnia swoją pozycję w Polsce, która jest postrzegana jako strategicznie istotny rynek w Europie.” – powiedział Dirk Elvermann, prezes BASF Polska. TDI jest kluczowym składnikiem dla przemysłu poliuretanowego. Jest w znacznym stopniu używany w sektorze meblarskim (m.in elastyczne pianki do materacy, poduszek lub powłok dla drewna) oraz w przemyśle motoryzacyjnym (e.g. siedzenia oraz zastosowania we wnętrzu).

  BASF jest wiodącym dostawcą podstawowych produktów dla poliuretanów i zarządza zakładami produkcyjnymi TDI w Geismar (Louisiana), Yeosu (Korea), Caojing (Chiny), Schwarzheide (Niemcy) oraz od 2014 w Ludwigshafen (Niemcy).