Beha-Amprobe wprowadza na polski rynek nową linię ultradźwiękowych detektorów wycieków

Detektor umożliwia wizualne i „odsłuchowe” identyfikowanie nieszczelności (wycieku gazu lub płynu). Podczas skanowania obszaru docelowego za pomocą czujnika mikrofonu odbiornika wyświetlany na ekranie urządzenia wykres słupkowy wskazuje bliskość źródła wycieku. Z kolei przez słuchawki podłączone do odbiornika można usłyszeć wyciek i zweryfikować jego źródło (np. wycieki powietrza wytwarzają więcej syczącego dźwięku, podczas gdy wyładowanie elektryczne zmieniają się w tykający dźwięk). W ramach serii Beha-Amprobe ULD-400-EUR dostępne będą dwa różne zestawy: ULD-410-EUR i  ULD-420-EUR; ten drugi z dodatkowym nadajnikiem, pozwalającym wzmacniać sygnał związany z wyciekiem.

Kiedy sprzęt zaczyna zawodzić z powodu wycieku powietrza lub gazu, wibracji lub wyładowania elektrycznego, punkt przecieku emituje ultradźwiękową falę dźwiękową (której częstotliwość znajduje się powyżej naturalnego zakresu ludzkiego słuchu). 

Ultradźwiękowe detektory wycieków z serii ULD-400-EUR przekształcają ten ultradźwiękowy dźwięk w sygnał, który może być wykorzystany do ustalenia dokładnej lokalizacji awarii urządzenia. Siłę wycieku można obejrzeć wyraźnie na dużym ekranie LCD, a źródło wycieku zidentyfikować słuchając przetworzonego dźwięku słyszalnego przez dołączone do zestawu słuchawki.

Podczas pracy w systemach bezciśnieniowych lub gdy ciśnienie nie jest wystarczające do wykrycia lub zweryfikowania wycieku za pomocą samego Odbiornika (bo awaria nie emituje wystarczającej ilości ultradźwięków), można użyć także Nadajnika do wygenerowania sygnału ultradźwiękowego odczytywalnego przez odbiornik (Nadajnik jest elementem składowym zestawu ULD-420-EUR).

Nadajnik (Transmitter) jest zaprogramowany z trzema poziomami sygnału do precyzyjnego wskazywania wycieków. Nadajnik może być wykorzystywany do wykrywania wycieków powietrza i wody m.in. w: szybach samochodowych i oknach, zbiornikach płynów i gazów, oknach budowlanych, drzwiach lub dachach.

W wyjątkowo hałaśliwym otoczeniu, podczas pracy maszyn lub urządzeń, generowany silny hałas ultradźwiękowy może spowodować, że Odbiornik odczyta maksymalną siłę sygnału zakłóceń szumowych na wyświetlaczu, niezależnie od ustawień czułości, co uniemożliwi wykorzystanie go do wykrywania wycieków. Dla takich sytuacji zaprojektowano funkcję Filtru urządzenia ULD-420-EUR. Wystarczy nacisnąć  przycisk „Filtr”, a odbiornik automatycznie wykryje i odfiltruje do trzech głównych częstotliwości szumów (hałasu), tak by nie utrudniały one identyfikowania dźwięków awarii.

Urządzenia Beha-Amprobe serii ULD-400-EUR są narzędziami diagnostycznymi dedykowanymi kontroli m.in.:

• Sprężonego powietrza lub innych gazów

• Hydrauliki

• Układów elektrycznych i mechanicznych

• Zaworów, zbiorników i rur

• Wymienników ciepła, kotłów i skraplaczy

• Układów klimatyzacji i chłodnictwa

• Silników i maszyn

Główne cechy detektorów z serii ULD-400-EUR:

• 2,5-calowy wyświetlacz LCD z wykresami słupkowymi

• Zakres częstotliwości od 20 kHz do 90 kHz: optymalny zakres do wykrywania różnych zdarzeń upływowych

• Trzy filtry do usuwania głównych częstotliwości szumów w hałaśliwym otoczeniu

  • Regulowana czułość odbiornika i trzy siły sygnału nadajnika dla dokładności identyfikacji wycieku
  • Wysokiej jakości słuchawki, które pomagają zidentyfikować źródło wycieku

• Odłączane przedłużenie rurkowe zapewnia dodatkowy zasięg w trudno dostępnych miejscach

Więcej informacji o serii ULD-400 znaleźć można na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=kNAjOFvs5IE,

Informacje o pełnej gamie przyrządów firmy Beha-Amprobe do testowania i pomiarów, wraz z katalogiem są do pobrania pod adresem
www.beha-amprobe.com
.


Źródło: Beha-Amprobe