Bosch planuje zatrudnić ok. 12 000 pracowników na świecie

    W bieżącym roku Bosch planuje zatrudnić na całym świecie około 12 000 osób z wyższym wykształceniem. Największe szanse na zatrudnienie mają inżynierowi kierunków takich, jak budowa maszyn i elektrotechnika oraz osoby po studiach wyższych ze znajomością IT.

    – Zatrudniamy coraz więcej pracowników w obszarze oprogramowania. Z uwagi na coraz silniejszą integrację wszystkich dziedzin życia z internetem oprogramowanie odgrywa coraz ważniejszą rolę – od rozwiązań w zakresie mobilności aż po technikę przemysłową – wyjaśnia Christoph Kübel, członek zarządu i dyrektor ds. personalnych w spółce Robert Bosch GmbH.

    Liczba pracowników w działach oprogramowania będzie w dalszym ciągu wzrastać. Największe zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem wyższym występuje obecnie w Indiach – około 3 200 nowych stanowisk, w Chinach – 2 600 oraz w Niemczech – 1 200. Trzy z czterech planowanych nowych stanowisk to stanowiska w branży inżynierskiej, a blisko co trzecie nowe miejsce pracy jest przygotowane dla pracowników bez wcześniejszego doświadczenia zawodowego.

    Rosnące zapotrzebowanie na programistów

    Bosch już teraz integruje infrastrukturę całych miast, podłącza samochody do internetu, umożliwia sterowanie systemem grzewczym za pomocą aplikacji mobilnych oraz automatycznie włącza swoich dostawców w łańcuch dostaw. Dziś nawet kuchenki elektryczne oraz inne urządzenia AGD marki Bosch mogą komunikować się z internetem. Rośnie zarówno udział oprogramowania, jak i stopień jego złożoności – zarówno w fazie rozwoju, jak i samej produkcji, w poszczególnych produktach i w całych systemach. Na przykład w systemie awaryjnego hamowania w samochodach, za pomocą czujnika radarowego lub czujnika wideo system rozpoznaje, czy na pasie ruchu przed pojazdem znajdują się przeszkody. Oprogramowanie układu analizuje w ciągu ułamków sekund informacje pochodzące z czujnika i w razie potrzeby inicjuje pełne hamowanie.

    Bosch jest przygotowany do tego rodzaju wymagań w fazie rozwoju oraz produkcji. Pracownicy w Palo Alto (USA) pracują wspólnie z uniwersytetami amerykańskimi m.in. nad oprogramowaniem do zautomatyzowanej jazdy. Także oprogramowanie dla kosiarki automatycznej Indego Connect pochodzi stamtąd. Spółka Bosch Software Innovations zajmująca się oprogramowaniem i systemami w Grupie Bosch projektuje, rozwija i obsługuje rozwiązania programistyczne i systemowe dla koncepcji Internetu rzeczy. Indyjska spółka Robert Bosch Engineering and Business Solutions także zatrudnia wielu specjalistów w dziedzinie oprogramowania. Zmodyfikowali oni m.in. algorytmy programowe kamery wideo wykorzystywanej do kontroli jakości w taki sposób, że kamera może być stosowana także do badania siatkówki oka. Umożliwia to szybsze i tańsze niż dotąd diagnozowanie problemów ze wzrokiem.

    Wiele możliwości kariery – swobodny rozwijanie kreatywności

    Fan startupów czy miłośnik korporacji? To nie musi się wykluczać. Bosch oferuje pracownikom obydwie ścieżki rozwoju. Przedsiębiorstwo wspiera własne startupy, dzięki którym możliwy jest szybki transfer wyników badań do poszczególnych obszarów działalności. Małe i prężnie działające jednostki pozwalają tworzyć także zupełnie nowe obszary działalności. Przykładem może być spółka Bosch eBike Systems, która w ciągu zaledwie pięciu lat przeszła drogę od startupu do wiodącego na rynku europejskim producenta napędów do rowerów elektrycznych. Bosch nie tylko ułatwia pracownikom zmianę środowiska pracy np. z koncernu na startup, lecz także pomaga modyfikować ścieżkę kariery, umożliwiając rozwój w obszarze specjalistów, projektów lub zarządzania.

    Oprócz oferowania wielu możliwości kariery i zróżnicowanych środowisk pracy, Bosch przykłada ogromną wagę do tworzenia przestrzeni dla swobodnego rozwoju kreatywności. Wielu pracowników ma możliwość w ramach koncepcji Open Source przeznaczyć część czasu pracy na współdziałanie przy innych projektach programistycznych w obrębie Grupy Bosch. Za pośrednictwem wewnętrznej platformy społecznościowo-biznesowej Bosch Connect pracownicy mogą proponować także własne pomysły np. na nowe produkty w obszarze Internetu przedmiotów. Przykładem takiego współdziałania jest na przykład projekt, mający za zadanie ułatwić wyszukiwanie miejsc parkingowych w wielkich miastach.

    Fot. Bosch