Bosch położył kamień węgielny pod budowę fabryki półprzewodników w Dreźnie

Wizualizacja fabryki półprzewodników Bosch w Dreźnie

Położenie kamienia węgielnego w Dreźnie to kolejny ważny krok w historii budowy przez Grupę Bosch innowacyjnej fabryki półprzewodników: już pod koniec 2019 roku kompleks ma być gotowy na przyjęcie pierwszych maszyn produkcyjnych. – Kładziemy dziś kamień węgielny pod budowę innowacyjnej fabryki półprzewodników, wnosząc tym samym wkład w poprawę jakości życia ludzi oraz ich bezpieczeństwa w ruchu drogowym – powiedział dr Dirk Hoheisel, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH, z okazji uroczystości. – Półprzewodniki to technologia o kluczowym znaczeniu dla koncepcji Internetu rzeczy oraz przyszłej mobilności. Półprzewodniki stosowane w sterownikach samochodów umożliwiają np. zautomatyzowaną, oszczędną jazdę, a także optymalną ochronę pasażerów – dodał. Koncern technologiczno-usługowy zainwestuje około jednego miliarda euro w nową fabrykę znajdującą się w stolicy Saksonii. Pierwsi pracownicy mają podjąć pracę w nowej fabryce wiosną 2020 roku.

W Dreźnie Grupa Bosch wybuduje swoją drugą po Reutlingen fabrykę półprzewodników w Niemczech. Pozwoli to przedsiębiorstwu rozszerzyć moce produkcyjne i umocnić pozycję konkurencyjną na światowym rynku. Półprzewodniki znajdują coraz więcej zastosowań w obszarach Internetu rzeczy oraz mobilności. Według instytutu badań rynkowych Gartner światowa sprzedaż półprzewodników wzrosła tylko w 2017 roku o około 22 procent. – Inwestycja przebiega zgodnie z planem – powiedział przyszły dyrektor fabryki, Otto Graf. – W fazie budowy wywieziemy około 7 500 ciężarówek ziemi, położymy około 80 kilometrów rur i zużyjemy ponad 65 000 ton sześciennych betonu. – Produkcja pilotażowa ruszy prawdopodobnie pod koniec 2021 roku, po zakończeniu fazy rozruchu. W tym celu na działce o powierzchni liczącej około 100 000 metrów kwadratowych – odpowiadającej pod względem wielkości 14 boiskom piłkarskim – zostanie wzniesiony kilkupiętrowy budynek, obejmujący część biurową i produkcyjną, o całkowitej powierzchni użytkowej wynoszącej prawie 72 000 metrów kwadratowych. Do obsługi wysoce zautomatyzowanej produkcji układów scalonych zostanie zatrudnionych około 700 pracowników, których zadaniem będzie planowanie produkcji, zarządzanie nią i nadzorowanie. Mieści się w tym także dalsze rozwijanie procesów produkcyjnych oraz analiza danych z produkcji w ramach globalnej organizacji produkcyjnej.

Ośrodek gospodarki Saksonia: motor rozwoju mikroelektroniki w Europie

– Decyzja podjęta przez Grupę Bosch to ważny kamień milowy. Budowa nowej fabryki półprzewodników w naszym landzie stworzy kolejne atrakcyjne miejsca pracy, wzmocni znaczenie Saksonii jako ośrodka gospodarczego i pozytywnie wpłynie na Niemcy oraz całą Europę. Przedsięwzięcie znacząco przyczyni się do tego, że cały europejski przemysł będzie mógł odgrywać ważną rolę przy produkcji przyszłych innowacyjnych technologii – wyjaśnił premier Wolnego Kraju Saksonii, Michael Kretschmer. – Inwestycja w ten ważny projekt jest wyrazem zaufania do Saksonii, jej ludności i stworzonej tutaj sieci powiązań pomiędzy działalnością badawczą a gospodarką, a także do potencjału innowacyjności, jakim dysponujemy. – Bosch wybrał Drezno, jako siedzibę nowej fabryki, po przeprowadzeniu analizy miast na całym świecie. – Stolica landu posiada doskonały klaster mikroelektroniczny – podkreślił Hoheisel. Drezno wyróżnia się dobrą infrastrukturą, skoncentrowaniem na niewielkim obszarze i dobrymi połączeniami. Klaster obejmuje firmy dostarczające produkty i usługi, producentów zastosowań, a także uniwersytety dysponujące odpowiednią wiedzą technologiczną. Hoheisel zaznaczył: – W ścisłej współpracy z firmami produkującymi półprzewodniki oraz szkołami wyższymi zamierzamy umocnić konkurencyjność technologii półprzewodnikowych nie tylko w Niemczech, ale także w całej Europie.

Ceremonia położenia kamienia węgielnego

Półprzewodniki: technologia o kluczowym znaczeniu dla Internetu rzeczy

Proces produkcji półprzewodnikowych układów scalonych bazuje na okrągłych płytkach krzemowych nazywanych waflami. Im większa średnica wafli, tym więcej układów scalonych można wyprodukować w jednym cyklu technologicznym. Między innymi z tego powodu Bosch po raz pierwszy zastosuje w swojej nowej fabryce technologię produkcji wafli o średnicy 300 mm. W porównaniu do stosowanych technologii 150 i 200 mm, technologia 300 mm umożliwia osiągnięcie lepszego efektu skali. Półprzewodniki są najmniejszymi obwodami scalonymi o wielkościach liczonych w ułamkach mikrometra. Ich produkcja jest złożonym procesem trwającym kilka tygodni i składającym się z setek pojedynczych czynności. Produkcja odbywa się w pomieszczeniach o najwyższym standardzie czystości i jest w pełni zautomatyzowana, ponieważ nawet najmniejsze cząsteczki zanieczyszczeń w otoczeniu mogłyby uszkodzić układy.

Zintegrowana produkcja: 22 tony danych dziennie dla jeszcze wyższej jakości

Produkcja półprzewodników należy do prekursorów produkcji zintegrowanej. W fabryce będą generowane dane o objętości odpowiadającej 500 stronom tekstu na sekundę – w ciągu dnia dałoby to ponad 42 miliony kartek zadrukowanego papieru ważących 22 tony. Dlatego przy produkcji układów scalonych w przyszłej fabryce szczególną rolę będzie odgrywać sztuczna inteligencja: wysoce zautomatyzowane maszyny produkcyjne same analizują dane z procesów w celu optymalizacji produkcji. Pomaga to poprawić jakość układów scalonych oraz obniżyć koszty produkcji. Inżynierowie zarządzający planowaniem i procesami także mają dostęp do tych danych i mogą przyspieszyć prace badawczo-rozwojowe nad nowymi produktami półprzewodnikowymi lub odpowiednio ograniczyć tolerancje w produkcji. – Do obsługi tej zintegrowanej i zautomatyzowanej produkcji szukamy kreatywnych umysłów – przede wszystkim specjalizujących się w technologii półprzewodników, np. inżynierów ds. procesu produkcyjnego, matematyków, ale także programistów – powiedział Graf. Wielu nowych pracowników do nowej fabryki w Dreźnie już zatrudniono, mimo to nadal utrzymuje się duże zainteresowanie kandydatów.

Wiodący producent półprzewodników z 45-letnim doświadczeniem

Bosch produkuje układy scalone półprzewodnikowe od ponad 45 lat i w różnych wersjach, przede wszystkim jako układy zaprojektowane do realizacji określonych zadań (ASIC). W swojej fabryce układów scalonych w Reutlingen Bosch produkuje obecnie układy ASIC, półprzewodnikowe elementy mocy oraz czujniki mikromechaniczne (MEMS). Układy ASIC produkcji Bosch są stosowane w pojazdach od roku 1970. Są one zaprojektowane pod kątem określonych zadań i odpowiadają przykładowo za działanie sterownika silnika lub systemu poduszki powietrznej W 2016 roku w każdym nowo wyprodukowanym samochodzie znajdowało się średnio ponad 9 układów scalonych Bosch.

Produkcja półprzewodników w fabryce Bosch w Reutlingen

Źródło: Bosch