Spółki Robert Bosch GmbH, Deut AG oraz Eberspächer GmbH & Co. KG uzgodniły nowe zasady współpracy w segmencie systemów wtórnego oczyszczania spalin do pojazdów z silnikami Diesla. W związku z tym Bosch planuje przejęcie wszystkich udziałów Bosch Emission Systems GmbH & Co. KG (BESG) od jej dotychczasowych udziałowców, Deutz i Eberspächer. Cena transakcji została objęta klauzulą milczenia. Transakcja wymaga zgody urzędów antymonopolowych.
Planowana reorganizacja jest odpowiedzią na wymagania rynku. Spółka BESG pozostanie producentem indywidualnie konfigurowanych systemów wtórnego oczyszczania spalin. W przyszłości będzie je oferować, w większym stopniu, także producentom pojazdów użytkowych i maszyn na rynkach północnoamerykańskim i azjatyckim. Spółki Deutz i Eberspächer będą nadal współpracować z BESG w ramach umów klienckich oraz umów dostawy.
Spółka BESG, która powstała w 2010 r., oferuje modułową koncepcję dla systemów wtórnego oczyszczania spalin w silnikach Diesla do maszyn budowlanych i rolniczych oraz pojazdów użytkowych, np. samochodów ciężarowych i autokarów. Spółka posiada trzy zakłady na terenie Niemiec i zatrudnia ok. 180 pracowników.
Spółki Bosch i Deutz zamierzają w przyszłości rozwijać dalszą współpracę w formie partnerstwa na rzecz innowacji w segmencie wtórnego oczyszczania spalin, techniki wtrysku do silników Diesla oraz elektroniki. Celem intensywniejszej współpracy jest osiągnięcie większego stopnia integracji systemów z układami napędowymi w maszynach jezdnych. Spółka BESG będzie nadal dostarczać spółce Deutz systemy wtórnego oczyszczania spalin.
Spółka Eberspächer pozostanie dostawcą komponentów dla BESG. Dodatkowo Bosch i Eberspächer chcą zacieśnić współpracę nad projektami rozwojowymi w segmencie wtórnego oczyszczania spalin.