Carlsberg Polska wyróżniony w prestiżowym ekologicznym konkursie „Ekolaury”

  Carlsberg Polska otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim ekologicznym konkursie „Ekolaury” organizowanym przez Polską Izbę Ekologii. Firma zdobyła wyróżnienie za modernizację oczyszczalni w Browarze Okocim w Brzesku. Honorowy patronat nad konkursem sprawowało Ministerstwo Środowiska.

  Jury konkursu organizowanego przez Polską Izbę Ekologii wyłoniło laureatów

  w sześciu kategoriach. Projekt wdrożony przez Carlsberg Polska „Przemysłowo-miejska oczyszczalnia ścieków w Browarze Okocim w Brzesku” otrzymał wyróżnienie w kategorii gospodarka wodno-ściekowa. Wyróżnione przedsięwzięcie jest unikalnym przykładem współpracy przemysłu z gospodarką komunalną w zakresie realizacji wspólnych celów ochrony środowiska.

  Wyróżnienie dla Carlsberg Polska ma dla nas bardzo duże znaczenie, ponieważ sfera ekologiczna jest jednym z naszych kluczowych obszarów działań. Jesteśmy dumni, że projekt zdobył uznanie zewnętrznych ekspertów – mówi Adam Pawełas, Manager ds. Środowiska w Carlsberg Polska.    

  Konkurs Ekolaury Polskiej Izby Ekologii cieszy się uznaniem w całym kraju. Głównym celem zorganizowanego już po raz VIII konkursu jest promowanie przedsiębiorstw osiągających szczególne wyniki w dziedzinie ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

  W tym roku plebiscyt cieszył się ogromnym zainteresowaniem, w każdej kategorii konkurencja była ogromna. Liczba zgłoszonych przedsięwzięć była trzy razy większa niż w roku poprzednim. Carlsberg Polska, jako jedna z dwóch firm została doceniona za działalność ekologiczną, jako działalność wspierającą, a nie jako główny cel funkcjonowania przedsiębiorstwa.

  Wręczenie nagród odbyło się 23 czerwca br. w Katowicach podczas uroczystej Gali w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego, w której uczestniczyli  laureaci konkursu, członkowie kapituły, zaproszeni przez Radę i Zarząd Polskiej Izby Ekologii przedstawiciele parlamentu, instytucji rządowych, uczelni, samorządu terytorialnego i gospodarczego, funduszy ochrony środowiska oraz przedsiębiorcy.

  Browar Okocim w latach 2005-2008 przeprowadził największą od 20 lat inwestycję na terenie oczyszczalni ścieków w Brzesku. Mimo, iż obiekt jest własnością browaru, oczyszcza zarówno ścieki z browaru, jak i ścieki komunalne z miasta Brzeska. Oczyszczalnia w Browarze Okocim jest jednym z krajowych przykładów współpracy przemysłu z gospodarką komunalną w zakresie realizacji wspólnych celów ochrony środowiska.

  Inwestycja wyniosła 13,5 mln zł. Duże znaczenie dla realizacji projektu miało przyznanie dotacji w wysokości 3,8 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu

  Rozwoju Regionalnego w sektorowym programie operacyjnym Wzrostu Konkurencyjności Przedsiębiorstw.