Centrum Obróbkowe DA300 z Pakietem Automatyzacji – zaprojektowane specjalnie dla niewielkich firm obróbkowych

W niewielkich firmach, w których każde zadanie jest inne, rozwiązania automatyzacji wymagają większej elastyczności. A ponieważ przestrzeń jest często ograniczona, każde urządzenie wymaga kompaktowych rozmiarów. Firma Makino opracowała pakiet automatyzacji do centrum obróbkowego DA300 specjalnie dla mniejszych firm obróbkowych. Pomimo kompaktowych wymiarów i wydajności, ten system oferuje najwyższy stopień autonomii dostępny na rynku.

Co wyróżnia ten pakiet automatyzacji?

Pionowe centrum obróbkowe DA300 ma ugruntowaną pozycję na rynku 5-osiowej obróbki. Jego wyjątkowa dynamika oferuje niespotykaną wydajność produkcyjną w zastosowaniach dla różnych rynków, od przemysłu lotniczego po komponenty półprzewodnikowe. Teraz firma Makino wykorzystała całą swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas oglądania DA300 w akcji, aby zaprojektować w pełni dopasowaną wersję tego pakietu automatyzacji.

• Wielokątna paleta bazowana na stożku trygonalnym: ten pierwszy w branży typ palety roboczej maksymalizuje wykorzystanie przestrzeni i może pomieścić części o wysokości do 300 mm i średnicy 360 mm przy maksymalnym udźwigu 60 kg. Unikalna konstrukcja umożliwia automatyczne pozycjonowanie części w obszarze roboczym z powtarzalnością poniżej 2 mikronów.

• Automatyzacja: ponieważ jednym z rynków docelowych są środowiska produkcyjne o średniej różnorodności produkcji, ten pakiet automatyzacji jest wyposażony w magazyn z podwójnym pierścieniem, który minimalizuje czas przygotowania narzędzi i może pomieścić do 118 narzędzi. W przypadku zróżnicowanych scenariuszy produkcyjnych opcjonalny magazyn zewnętrzny z 254 narzędziami maksymalizuje liczbę dostępnych typów narzędzi. Pomimo zajmowanej powierzchni zaledwie 6 x 3,75 metra, ten pakiet automatyzacji może pomieścić do 40 palet roboczych. A podczas załadunku palet do maszyny dwie stacje pośrednie pomagają zminimalizować czas wymiany palet i czas oczyszczania detali podczas oczekiwania.

• Oprogramowanie: ponieważ żaden pakiet automatyzacji nie jest dobry bez dobrego oprogramowania, firma Makino uprościła interfejs użytkownika (UI) i zmaksymalizowała funkcjonalność systemu, umieszczając interfejs automatyzacji w znanym sterowniku Professional 6. Zarządzanie paletami nigdy nie było łatwiejsze. Dzięki prostemu, ale wydajnemu interfejsowi użytkownika operatorzy mogą uzyskać dostęp do wszystkich funkcji maszyny z tego samego ekranu, np. ustawiać materiały, umieszczać różne zadania na każdej palecie, ustawiać priorytety, składać pilne wnioski oraz monitorować i zarządzać statusem produkcji.

• Funkcja łamania wiórów GI: wraz z wprowadzeniem na rynek tego pakietu automatyzacji pojawia się nowa funkcja w DA300, funkcja łamania wiórów GI. Jednym z najgorszych problemów, z jakimi boryka się operator obrabiarki, są długie wióry z operacji wiercenia. Obecnie stosowane cykle mające na celu eliminowanie długich wiórów znacznie wydłużają czas cyklu i zużycie narzędzia. Nowa przełomowa technologia wprowadziła mikro-pulsacje w trakcie operacji wiercenia, aby rozbić wióry na małe kawałki – i to bez wpływu na czas cyklu lub żywotność narzędzia. Łąmanie wiórów GI poprawi niezawodność procesu i pomoże producentom spać spokojniej, gdy DA300 pracuje na noc lub w weekendy.

• eStabilizer: ta nowa technologia została wprowadzona w celu dalszego zwiększenia niezawodności maszyny. Dzięki zestawowi czujników strategicznie rozmieszczonych wokół maszyny, mierzy temperaturę hali produkcyjnej i kompensuje wszelkie drobne zmiany, zapewniając w ten sposób nienaruszoną dokładność maszyny. To ulepszenie i tak już wyjątkowej stabilności termicznej DA300 sprawia, że maszyna jest jeszcze bardziej niezawodna w trudnych warunkach otoczenia.