Chińczycy w Stalowej Woli

  To może być największa chińska inwestycja w Polsce. Huta Stalowa Wola jest coraz bliżej sfinalizowania umowy prywatyzacyjnej z koncernem LiuGong.

  Do końca października powinna zostać parafowana umowa w sprawie pakietu socjalnego ze związkami zawodowymi. W tej sytuacji nic już nie stanie na przeszkodzie, aby umowa prywatyzacyjna dotycząca cywilnej części huty produkującej maszyny budowlane została podpisana już na początku przyszłego roku.

  W styczniu w Chinach zawarto wstępną umowę dotyczącą przejęcia przez światowego producenta maszyn budowlanych chińskiego inwestora LiuGong cywilnej części HSW. W maju br. zielone światło dla tej transakcji dał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Po okresie zamrożenia rozmów spowodowanych m.in. złą atmosferą wokół chińskiego konsorcjum COVEC, które nie wywiązało się z budowy autostrady A2, w negocjacjach dotyczących zakupu cywilnej części Huty Stalowa Wola przez Chińczyków ostatnio nastąpił duży postęp.

  Wiadomo, że do końca października powinien zostać uzgodniony tekst umowy prywatyzacyjnej, która mogłaby zostać podpisana już na początku przyszłego roku. O tym, że jest to bardzo prawdopodobne, świadczy chociażby fakt zbliżenia stanowisk w negocjacjach ze związkami zawodowymi dotyczących pakietu socjalnego dla załogi.

  Nieoficjalnie Chińczycy za przejęcie tej części huty mają zapłacić więcej niż ćwierć miliarda złotych. Chcą utrzymać i rozwijać ośrodek badawczo-rozwojowy w Stalowej Woli, pod kierunkiem polskiej kadry inżynierskiej, który nadaje kierunek rozwoju technologicznego maszyn budowlanych w Polsce i na świecie. Ponadto zamierzają stworzyć Europejskie Centrum Rozwojowe chińskiego koncernu oraz Ośrodek Dystrybucji Sprzętu. Po sprzedaży cywilnej części huty w rękach Skarbu Państwa zostanie Centrum Produkcji Wojskowej HSW.

  Więcej: www.naszdziennik.pl