Coś drgnęło

Mimo niezbyt optymistycznych informacji docierających zewsząd, od czasu do czasu przebijają się też wiadomości bardzo dobre. Jak podaje Samar – rezultat sprzedaży w lutym jest co najmniej zaskakujący: 30 199 aut osobowych, które opuściły salony samochodowe, oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o 13,3%, a w stosunku do ubiegłego roku – wzrost o 7,2%. Biorąc pod uwagę, że luty jest miesiącem krótszym niż styczeń, wynik jest jeszcze lepszy. Uśredniona sprzedaż dzienna jest niemal o 19% wyższa niż w styczniu. Łącznie od początku roku sprzedaż nowych samochodów osobowych w Polsce wyniosła 56 859 sztuk, o 0,6% więcej niż rok wcześniej.

Oczywiście większa sprzedaż to także większa produkcja, zwłaszcza że znaczna część sprzedawanych samochodów pochodzi z polskich fabryk. Drugi miesiąc 2009 r. złagodził nieco spadek tegorocznej produkcji samochodów osobowych i dostawczych na terenie Polski. Łącznie linie produkcyjne zakładów działających w kraju opuściło ponad 125 tys. samochodów, o 28,9% mniej niż rok wcześniej (ale w styczniu spadek wynosił 33,6%). Cieszy także 22-proc. wzrost sprzedaży samochodów w Niemczech, bowiem jakaś część kupowanych tam samochodów także jest  produkowana w Polsce.

To nie koniec dobrych wiadomości z rynku motoryzacyjnego. Fiat ma rozbudować bielską fabrykę silników za ok. 400 mln euro. Produkcja ma ruszyć już w przyszłym roku. Z nowej linii produkcyjnej zjeżdżać będzie pół miliona dwucylindrowych silników benzynowych rocznie. Nowy silnik z Bielska o pojemności 0,9 litra będzie należał do najnowocześniejszych na świecie.

Z kolei spółka Honda Europe NV podpisała w lutym kontrakt dotyczący zakupu gruntu o powierzchni 56 tys. m2 w Pniewach (na zachód od Poznania). Na tym terenie Honda wybuduje nowe centrum logistyczne o powierzchni 20 tys. m2, celem zapewnienia dostaw części zamiennych na terenie Polski, krajów nadbałtyckich oraz wschodniej części Niemiec. Inwestycja pochłonie ponad 10,7 mln euro, a jej uruchomienie planowane jest na kwiecień przyszłego roku.

Natomiast na portalu www.utrzymanieruchu.pl w dziale Wydarzenia można przeczytać, że za ponad 11 mln euro firma Euros Polska zbuduje nowy zakład produkujący śmigła do turbin wiatrowych, a Eckert Automatyka Spawalnicza rozbudowuje swój zakład w Legnicy.

Jak widać, nie wszystkie firmy ograniczają produkcję czy zwalniają pracowników. Są też takie, które rozwijają produkcję i sprzedaż. Wskazują na to także ogłoszenia o pracę – jak wynika z raportu opublikowanego przez portal pracuj.pl – wzrosła podaż ogłoszeń właśnie dla handlowców. Sprawdza się więc stara dewiza, że nie jest problemem produkcja, ale sprzedaż. Zyskiwać więc prawdopodobnie będą takie działy w firmach, jak marketing oraz PR (public relations). Utrzymanie wysokiego poziomu sprzedaży gwarantować mogą wysokiej jakości produkty, np. takie jak nagrodzone w konkursie czytelników I&UR „Produkt Roku 2008”. Wyniki konkursu oraz relację z gali wręczenia nagród zamieszczamy na str. 32. Natomiast pełna relacja uzupełniona materiałami wideo znajduje się na portalu www.utrzymanieruchu.pl.

Zapraszam także do zapoznania się z pozostałymi artykułami bieżącego wydania Inżynierii i Utrzymania Ruchu Zakładów Przemysłowych. Znajdą w nim Państwo m.in. przegląd dostępnych na polskim rynku narzędzi blacharskich, przekaźników, opis wyposażenia warsztatu UR, technologii RFID, raport o łożyskach i kilka innych, równie ciekawych tekstów.

Zapraszam do lektury,

Tomasz Kurzacz

Redaktor naczelny