Czterej nowi inwestorzy w ŁSSE

  Indesit, ABB, Serioplast oraz Eko-Kartex – to cztery kolejne firmy, który otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zainwestują łącznie ponad 200 mln zł i stworzą 379 nowych miejsc pracy.

  Indesit Company nową inwestycję zrealizuje w Łodzi, na terenach należących do firmy i będących w bezpośredniej bliskości dwóch już istniejących w tym mieście zakładów – fabryki kuchenek i fabryki lodówek. Firma wybuduje dwa nowe zakłady – fabrykę okapów kuchennych i fabrykę komponentów plastikowych. W przypadku okapów – to pierwsza tego typu fabryka koncernu, do tej pory firma nie produkowała tych urządzeń. Jeśli chodzi o drugi element inwestycji, komponenty plastikowe będą wytwarzane na potrzeby istniejących zakładów. Inwestor deklaruje utworzenie ponad 250 nowych miejsc pracy, docelowo jednak liczba ta na przestrzeni następnych lat może być nawet dwukrotnie większa. Wartość inwestycji to około 30 mln euro, czyli ponad 100 mln zł. Firma przewiduje, że produkcja rozpocznie się w przyszłym roku.

  Indesit Company jest jednym z czołowych europejskich producentów i dystrybutorów dużego sprzętu AGD (czyli: pralek, suszarek, zmywarek, lodówek, zamrażarek, kuchenek, piekarników, płyt i okapów). Firma jest niekwestionowanym liderem na największych rynkach Europy: we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Rosji. Grupa, założona w 1975 r., notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie, odnotowała w 2010 roku sprzedaż w wysokości 2,9 mld euro. Indesit Company posiada 16 zakładów produkcyjnych (we Włoszech, Polsce, Wielkiej Brytanii, Rosji i Turcji) i zatrudnia 16 tys. osób. Głównymi markami Grupy są Indesit, Hotpoint-Ariston i Scholtès. W Polsce firma działa od 1992 r. Ma cztery zakłady produkcyjne, dwa w Łodzi (fabryki kuchenek i lodówek) i dwa w Radomsku (fabryki zmywarek i pralek). Siedzibą główną koncernu w Polsce jest Łódź, gdzie obok Zarządu, wszystkich działów operacyjnych, funkcjonuje również międzynarodowe centrum rozliczeniowo-księgowe firmy. Łączne zatrudnienie w Indesicie to obecnie około 3500 osób. Dotychczasowe inwestycje to ponad 250 mln euro, czyli około miliarda złotych. Tym samym Indesit jest największym pracodawcą zagranicznym w regionie, jednym z największych w Polsce oraz drugim największym włoskim inwestorem w kraju (po Fiat Auto Poland).

  Z kolei nowa inwestycja ABB o wartości 52,5 mln zł podwoi powierzchnię istniejącej fabryki silników oraz stworzy 35 nowych miejsc pracy (pisaliśmy o tym w aktualnościach 7 listopada br.). ABB w efekcie zwiększającego się zapotrzebowania na rozwiązania energooszczędne, planuje rozbudowę swojej fabryki silników elektrycznych w Aleksandrowie Łódzkim. Na planowanej nowej przestrzeni produkcyjnej produkowane będą nowoczesne silniki o wyższej klasie sprawności elektrycznej.

  W Podstrefie Kutno ŁSSE zainwestuje Serioplast Poland. Spółka w ramach przedsięwzięcia planowanego na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zamierza wybudować zakład produkcyjny wytwarzający opakowania z tworzyw sztucznych dla przemysłów: farmaceutycznego, chemicznego, detergentów i kosmetyków, spożywczego. Będzie to 17. zakład produkcyjny wchodzący w skład Grupy Serioplast (Włochy, Francja, Niemcy, Węgry i Słowacja). Łączne wydatki związane z nową inwestycją wyniosą ponad 36 mln zł, a zatrudnienie znajdzie co najmniej 66 osób.

  W Podstrefie Radomsko ŁSSE zainwestuje firma Eko-Kartex. Firma chce wybudować hale produkcyjne i magazynowe z wydzieloną częścią administracyjno – biurową oraz zakupi linie technologiczne do produkcji opakowań tekturowych. Planowana inwestycja kosztować będzie 4 mln zł, a zatrudnienie znajdzie co najmniej 10 pracowników.

  Przypomnijmy: od początku tego roku zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie ŁSSE otrzymało 16 firm (wliczając Indesit, ABB, Serioplast oraz Eko-Kartex), które zainwestują prawie 687 mln zł. Dzięki temu powstanie 825 nowych miejsc pracy, a utrzymanych zastanie ponad 2600.

  www.egospodarka.pl