Cztery firmy powalczą o budowę komina w Elektrowni Rybnik

  EDF zakwalifikował czterech wykonawców do przetargu na budowę komina dla nowego bloku 900 MW w Elektrowni Rybnik.

  Wśród zakwalifikowanych podmiotów znajdują się:

  1. Uniserv
  2. Konsorcjum: Beroa Deutschland, Beroa Polska
  3. Konsorcjum: Strabag, Ooms-Ittner-Hof (Niemcy)
  4. Konsorcjum: Eiffage TP (Francja), Warbud, Ferbeck Industrial Chimneys (Francja)

  Odrzucono natomiast wniosek o dopuszczenie do udziału w przetargu, który został złożony przez firmę Savex.

  Zadanie obejmuje wykonanie w systemie „pod klucz” mokrego komina betonowego. Dokładny opis zamówienia ma zostać przekazany podmiotom zaproszonym do uczestnictwa w postępowaniu.

  Przy wyborze najkorzystniejszej oferty mają być brane pod uwagę kryteria ceny (85 proc) i parametry techniczny (15 proc.). Na zrealizowanie zadania wykonawca będzie miał 24 miesiące.

  W 2017 r. w Elektrowni Rybnik ma zostać uruchomiony nowy blok energetyczny o mocy 900 MW. Na początku grudnia ubiegłego roku elektrownia, której właścicielem jest francuska grupa energetyczna EDF, podpisała umowę z Alstomem.

  Przewiduje ona dostawę urządzeń dla nowego bloku o mocy 900 MW, który będzie opalany węglem kamiennym i biomasą. Zakres zlecenia obejmuje dostawę kotła wraz z systemem nawęglania oraz kompletne wyposażenie maszynowni – turbinę parową, generator i urządzenia pomocnicze bloku.

  Po podpisaniu kontraktu rozpoczęto prace projektowe, a także obejmujące wsparcie Elektrowni Rybnik w procesie uzyskania niezbędnych pozwoleń. Ich wartość wynosi ok. 100 mln euro. Druga faza, o wartości 800 mln euro, zostanie uruchomiona po wejściu kontraktu w życie, które jest przewidywane w połowie 2013 r.

  Obecnie Elektrownia Rybnik posiada osiem bloków opalanych węglem kamiennym o łącznej mocy 1775 MW. Zostały one oddane do użytku w latach 1972-1978. Po oddaniu do użytku nowego bloku do użytku całkowita moc elektrowni pokryje około 12 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Całkowity koszt budowy nowego bloku wyniesie ok. 1,8 mld euro.