Eksperci z sektora przemysłowego doradzają producentom, by ulepszyli strategie zarządzania i zbierania danych, z jakich korzystają w swoich zakładach.
Nastała era wykorzystywania dużej ilości danych w sektorze produkcji, a firmy, którym nad tymi danymi udaje się zapanować, odnoszą sukcesy finansowe.
– Dane stały się obecnie nową walutą – powiedział Jagannath Rao, prezes działu obsługi klienta Siemens USA, podczas grudniowej 30. międzynarodowej konferencji poświęconej utrzymaniu ruchu – International Maintenance Conference (IMC) w Bonita Springs na Florydzie. – Taki będzie przemysł produkcyjny w przyszłości: maszyny będą rozmawiać z maszynami, roboty współpracować ze sobą; maszyny będą nawet wiedziały, jaki jest stan ich „zdrowia”. To kolejne stadium analiz aktywów, a niektóre firmy już dołączyły do tego trendu.
Umiejętność nie tylko zbierania danych, ale także zarządzania nimi w taki sposób, by skutecznie przyczyniały się do wzrostu korzyści zarówno jeśli chodzi o realizację procesów, jak i o współpracę z użytkownikami końcowymi, to jedne z innowacyjnych zagadnień, o których dyskutowali trzej eksperci sektora przemysłowego podczas modułu Reliability and Asset Performance (RAP) Talks konferencji IMC poświęconego niezawodności i wydajności aktywów, który stanowił temat przewodni drugiego dnia wydarzenia.
– Wszystkim nam zależy na większej produktywności. Chcemy być bardziej elastyczni w kwestii produkcji. Chcemy też oczywiście, by wszystko odbywało się w sposób wydajny i, co najważniejsze, bezproblemowy – w ten sposób Jagannath Rao zwrócił się do ponad 1 tys. specjalistów z dziedziny utrzymania ruchu biorących udział w konferencji. – Wszystko zaczyna się od danych, od informacji. Wszystkie nasze fabryki wyposażone są w sieć czujników. Zbieramy dane, musimy je przekazywać i albo coś przewidywać, albo obserwować na tej podstawie trendy bądź schematy odnośnie tego, co można zmienić, usprawnić.
Greg Bentley, prezes i dyrektor generalny Bentley Systems, pokazał przykłady na to, jak modelowanie 3D wykorzystywane przy operacjach typu brownfield przyczynia się do tworzenia niezawodnych modeli aktualnego stanu zakładu i łączy te dane w modele operacyjne.
Według Bentleya proces ten wykracza poza technologię informacyjną (IT) i technologię operacyjną (OT). – Musimy do maksimum wykorzystać model inżynierii cyfrowej. Jeśli chodzi o modele inżynierii cyfrowej, mówimy tu o takich kwestiach, jak schematy, modele 3D, modele sieci. Musimy wyjść poza ramy technologii informacyjnej (IT) i technologii operacyjnej (OT) tak, by dotrzeć do technologii inżynieryjnej (ET).
Firma IBM musi upewnić się, że dane w najlepszy możliwy sposób służą klientom. – Nie chodzi tu tylko o dane dla samej idei akwizycji danych – powiedział Pete Karns, wiceprezes działu zarządzania ofertami w IBM. – Wiemy, że mamy do czynienia z danymi. Czy zaczynamy od danych, czy od tego, czego chcemy się dowiedzieć? – kontynuował Karns. – Zauważam, że zbyt wielu naszych klientów zbiera dane bez refleksji nad tym, czego chcą się dowiedzieć.
Według Karnsa Internet Rzeczy (IoT) pozwala rozumieć dane jako aktywa same w sobie – jako coś, co należy przestudiować i zrozumieć, a nie tylko zbierać. – Internet Rzeczy wykorzystuje dane inaczej, niż było to do tej pory – powiedział Karns.
– Możemy rozmawiać o łączności i milionach czujników, ale tak naprawdę chodzi o wykorzystywanie danych w inny sposób. Najpierw widzimy, z jakiego typu danymi mamy do czynienia, ale trudno jest pracować na ich podstawie.
– Wszyscy mamy jakieś uprzedzenia i natychmiast wykorzystujemy nasze trzydziestoletnie doświadczenie, by określić, co według nas się dzieje – dodał Karns. – W drodze analizy eliminujemy wspomniane uprzedzenia. Dążymy do bardziej wydajnego sposobu wykorzystania danych, by móc wyjść poza nasze uprzedzenia.
Zdaniem Rao producenci muszą przygotować się na nową erę zarządzania danymi. Rao ostrzegał także, że ci, którzy tego nie robią, stracą możliwość skorzystania z wielkiej przewagi konkurencyjnej. – Do 2025 r. 85% produkcji będzie ze sobą połączone w ramach zaawansowanych systemów sieciowych – powiedział Jagannath Rao. – Ci, którzy nie podążają za trendem, stracą przewagę konkurencyjną.
Autor: Bob Vavra jest redaktorem naczelnym magazynu Plant Engineering.