Dziesięciomilionowy monitor LCD powstał w fabryce na Dolnym Śląsku

  Pomimo spowolnienia światowej gospodarki, firma LG Display – koreański producent ekranów ciekłokrystalicznych – rozwija swoją inwestycję w Biskupicach Podgórnych na Dolnym Śląsku. Kilka dni temu wyprodukowano tam dziesięciomilionowy moduł LCD.

  LG Display – drugi co do wielkości producent ekranów ciekłokrystalicznych na świecie – w swojej jedynej europejskiej fabryce w Biskupicach Podgórnych zatrudnia prawie 1,5 tys. osób. Do tej pory koreańska firma zainwestowała w Polsce ponad 230 mln dolarów. LG Display jest obecnie jednym z największych pracodawców na Dolnym Śląsku.

  W maju bieżącego roku firma uruchomiła nową linię produkcyjną, do której obsługi zatrudniła ponad 100 nowych pracowników. Zakład może teraz produkować nawet 650 tys. modułów LCD miesięcznie.

  Według analiz branżowych w 2009 r. na świecie zostanie wyprodukowanych 127 mln odbiorników. W Europie, która jest głównym rynkiem zbytu dla polskiej fabryki LG Display, sprzedaż telewizorów LCD w tym roku ma wzrosnąć o 17,5% i przekroczyć 41 mln sztuk.

  W 2006 r. LG Display wraz z kilkoma innymi zakładami produkującymi podzespoły do telewizorów LCD utworzył tzw. klaster technologiczny. Zatrudnienie w nim znalazło ponad 7,5 tys. osób, głównie mieszkańców Dolnego Śląska. Moduły wytwarzane przez LG Display trafiają do producentów telewizorów w Polsce (LG Electronics i Toshiba) oraz na Węgrzech.

  Poza Polską LG Display ma swoje fabryki w Korei i w Chinach. Pochodzi z nich blisko 20% światowej produkcji ekranów ciekłokrystalicznych. (PAP)