Piotr Tarnowski, szef produktu ds. elektrotechniki w firmie Alfa Elektro
Najważniejsze zmiany na rynku silników elektrycznych prądu zmiennego to zaostrzenie norm związanych ze sprawnością, które sprawia, że producenci modernizują modele silników, a klienci zmieniają przyzwyczajenia. Wszystko wskazuje na to, że zmiany te umocniły producentów europejskich, a przede wszystkim polskich, ograniczając w jakimś stopniu handel produktami dalekowschodnimi.
Mogło się wydawać, że wyższe ceny nowych silników spowodują spadek sprzedaży, jednak tak się nie stało – rynek ma się całkiem dobrze. Klienci zaakceptowali nową rzeczywistość prawną i coraz rzadziej szukają wyjątków w normach.
Kolejną zmianą, szczególnie widoczną ze strony dystrybutora specjalizującego się w automatyce przemysłowej, jest zmiana struktury sprzedaży. Producenci otwierają się na kanał dystrybucyjny, co jest konsekwencją przenoszenia i konsolidowania zakupów przez klientów. Klient kupujący dotychczas w wielu punktach czy bezpośrednio od producenta, zaczyna preferować skonsolidowane zakupy u technicznie zaawansowanego dystrybutora – wraz z pozostałymi elementami silniki również zaczynają być dostarczane przez hurtownię elektryczną. Zmiany te oczywiście wymagają od pracowników hurtowni podnoszenia kompetencji, aby dorównać wyspecjalizowanym od lat dystrybutorom silników elektrycznych.