Dźwignia nastawna GN 307 – rekomendowana do przyrządów obróbczych

Zauważyliśmy, że klienci często wykorzystują nasze dźwignie do mocowania elementów obrabianych w przyrządach. W tym celu zazwyczaj wybierają dźwignie GN 300 i samodzielnie dodają podkładkę w celu uzyskania precyzyjnego i pewnego zamocowania.

Obserwując taki sposób zastosowania naszych elementów postanowiliśmy wprowadzić na rynek gotowe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć dodatkowych czynności. Jak wiadomo, każdy dodatkowy element, o którym musi pamiętać operator to możliwość potencjalnego błędu. Wydłużony czas wymiany elementu w przyrządzie, zagubienie podkładek, konieczność znalezienia w warsztacie podkładki o odpowiedniej średnicy.

Szpilka i nakrętka wraz z wewnętrznym mechanizmem dźwigni zostały wykonane z wysokiej jakości stali, o wytrzymałości na rozciąganie 500 MPa, a następnie czernione. Sprężyna powrotna ze stali sprężynowej realizuje powrót dźwigni z pozycji przestawiania (nieprzenoszącej momentu obrotowego) do pozycji pozwalającej na ruch roboczy (dokręcanie lub odkręcanie).

Rodzajem sprzęgła w tym rozwiązaniu jest wielokarb. Jedna część wielokarbu jest odlana na rękojeści dźwigni. Druga, zazębiająca się z pierwszą, została wyfrezowana w korpusie szpilki lub nakrętki (w zależności od wersji). Połączenie kształtowe występujące po zazębieniu się dwóch połówek wielokarbu umożliwia przeniesienie momentu obrotowego, czyli dokręcenie lub odkręcenie łączonych dźwignią elementów.

Zaprasowana w dolnej części dźwigni podkładka zwiększa powierzchnię docisku. Podkładka wykonana jest z tej samej stali co szpilka i korpus dźwigni. Dodatkowo jest ona utwardzana i czerniona.

Ramię dźwigni wykonano ze stopu cynku, a następnie pokryto żywicą epoksydową. W standardzie dostępne są cztery kolory ramienia dźwigni: czerwony, pomarańczowy, szary i czarny. Powierzchnia ramienia dźwigni nie jest gładka – posiada specjalną fakturę poprawiającą chwyt.