Ecoren myśli nad nowymi technologiami

  Około 50 milionów złotych będzie kosztowała instalacja do oczyszczania surowego siarczanu niklu, która powstanie na terenie Huty Miedzi Głogów. W październiku zostały zakończone prace projektowe. Jest już wyznaczona działka o powierzchni 3600 mkw.

  – Opracowana instalacja będzie miała charakter uniwersalny, pozwalający na modyfikację procesu produkcyjnego w zależności od potrzeb rynku – mówi Bohdan Pecuszok wiceprezes KGHM Ecoren ds. rozwoju. – Planujemy, że rocznie produkować będzie albo 2600 ton sześciowodnego siarczanu niklu, stosowanego do niklowania elementów konstrukcyjnych i armatury, albo 900 ton wodorotlenku niklu, używanego w masach akumulatorowych. Koszt całej inwestycji wyniesie około 50 mln złotych.

  Choć zakończenie tego projektu przewidziane jest na drugą połowę 2011 roku, już teraz Ecoren zamawia niektóre elementy instalacji, ponieważ czas ich produkcji i dostawy może być długi. Równolegle firma prowadzi rozmowy handlowe, głównie z odbiorcami zagranicznymi.

  Ecoren zlecił również opracowanie technologii produkcji karbonylku renu – związku stanowiącego półprodukt do wytwarzania katalizatorów i stosowanego głównie w petrochemii.

  Lubińska spółka jest liczącym się w Europie i na świecie producentem renu. Metal ten wykorzystywany jest w wielu maszynach i urządzeniach, tam gdzie panują wysokie temperatury.

  Ponieważ ren ma coraz większe zastosowanie w przemyśle, dolnośląska spółka zamierza również uruchomić jednostkę badawczo-produkcyjną. Powstawałyby w niej związki renu, ale także inne produkty.

  W budżecie na 2009 rok na prace badawcze firma przeznaczyła 1,5 mln złotych.