Syntom SA podpisał umowę na dostarczenie i instalację nowych maszyn do utylizacji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Środki na inwestycję pochodzą z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej – w czerwcu br. spółka stała się beneficjentem Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, wdrażanego przez Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości. Cała inwestycja warta jest ponad 20 mln złotych, natomiast unijne wsparcie obejmuje 55% kosztów kwalifikowanych projektu.
W wyniku podpisanego kontraktu zakład Syntom SA w Tomaszowie Mazowieckim wzbogaci się o trzy nowoczesne maszyny przeznaczone do recyklingu elektrośmieci. Każda z nich dedykowana jest określonym rodzajom odpadów i służy odzyskiwaniu konkretnych surowców. W skład nowej linii do utylizacji ZSEE wejdzie niszczarka sprzętu elektronicznego odzyskująca fragmenty aluminium oraz maszyny rozdrabniające i oddzielające metale nieżelazne od odpadów zawierających plastik.
Spółka Syntom SA specjalizuje się w recyklingu metali nieżelaznych. Dzięki licznej flocie samochodów załadowczych i kontenerów firma zapewnia kompleksowe rozwiązania w zakresie skupu, transportu oraz obrotu surowcami wtórnymi stali i metali kolorowych. Syntom SA posiada obecnie 40 obiektów na terenie Polski. Surowiec skupowany w lokalnych punktach przewożony jest następnie do centralnego zakładu w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie odbywa się jego dalsza obróbka, efektem czego jest uzyskanie cennego i wysokojakościowego materiału dla hut.
„Zakup nowej linii do recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego jest jednym z etapów realizacji ambitnego planu rozwojowego, jaki przyświeca Grupie Elemental Holding. Nasze potrzeby inwestycyjne wynoszą kilkadziesiąt milionów złotych. Powiększenie parku maszynowego w Tomaszowie Mazowieckim pozwoli zwiększyć skalę i zakres naszej działalności, a tym samym umocni wiodącą pozycję Grupy na polskim rynku obrotu i recyklingu metali nieżelaznych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Oprócz inwestycji w zaawansowane rozwiązania technologiczne, Elemental Holding – we współpracy z ElektroEko, największą organizacją odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego w Polsce – uczestniczy w ogólnopolskim programie „Moje miasto bez elektrośmieci”. Celem przedsięwzięcia jest optymalizacja ilości przetwarzanych elektroodpadów poprzez obsługę punktów skupu oraz szerzenie świadomości na temat zagrożeń płynących z nieprawidłowej segregacji i utylizacji ZSEE” – mówi Jarosław Michalik, członek Zarządu Elemental Holding S.A.
Subwencja, którą otrzymała Grupa, pochodzi z Pilotażu „Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku”. Projekt Elemental Holding – „Sposób utylizacji zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego” współfinansowany jest z 4. priorytetu Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – Inwestycje w innowacyjne przedsiębiorstwa. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest Instytucją Wdrażającą dla tego działania, czyli odpowiada za przyznawanie środków finansowych pochodzących z budżetu UE.