Endress+Hauser fundatorem pierwszego lasu kieszonkowego we Wrocławiu

Niemal 200 metrów kwadratowych terenu, 600 sadzonek, ponad 30 różnych gatunków drzew i krzewów – centrum Wrocławia zyska nową zieloną przestrzeń, czyli pierwszy w mieście las kieszonkowy. Jest to akcja w ramach działań na rzecz ochrony środowiska, zgodna ze strategią firmy Endress+Hauser Polska, która sfinansowała projekt.

Lasy kieszonkowe zyskują popularność na całym świecie, szczególnie na obszarach zurbanizowanych. Rośliny sadzone według metody japońskiego botanika Akiry Miyawakiego tworzą charakterystyczny, wielopiętrowy układ. Tak powstaje szybko rosnący i samoregulujący się ekosystem, który odwzorowuje naturalne środowisko.

Pomysłodawcą i fundatorem pierwszego takiego przedsięwzięcia na Dolnym Śląsku jest światowy lider w dziedzinie aparatury pomiarowej, Endress+Hauser, który ma we Wrocławiu główną siedzibę swojego polskiego oddziału.

Realizacja strategii marki

Endress+Hauser poważnie traktuje swoją odpowiedzialność wobec środowiska i społeczeństwa. Kierują się tym wszyscy interesariusze marki, a w szczególności rodzina właścicieli, dla których zaangażowanie w CSR jest kluczowe w kontekście rozwoju firmy.

Zrównoważony rozwój jest jedną z czterech wartości marki Endress+Hauser od ponad dziesięciu lat. Nasza strategia społecznej odpowiedzialności biznesu skupia się na tematach związanych z ochroną środowiska i edukacją ‒ mówi Maciej Sieczka, prezes polskiego oddziału Endress+Hauser. ‒ We wszystkie te obszary aktywnie włączamy się we Wrocławiu, który nas gości już od trzech dekad, stąd nasz pomysł na stworzenie lasu. To będzie wyjątkowa, zielona przestrzeń dla mieszkańców w samym centrum miasta. Jedna z nielicznych takich inicjatyw w Polsce i pierwsza sfinansowana przed podmiot, który nie jest właścicielem działki.

Zielona przestrzeń w centrum miasta

Wrocławski Zarząd Zieleni Miejskiej, który współrealizuje projekt, przygotował 600 sadzonek krzewów i drzew, a także zadbał o to, by las był w 100% organiczny – przy jego tworzeniu nie użyto torfu, plastiku, ani przemysłowych nawozów. Specyfika takiego lasu powoduje, że rośnie on prawie dwukrotnie szybciej niż ten posadzony tradycyjną metodą. W pierwszych pięciu latach las kieszonkowy pochłonie rocznie ok. 127,5 kg CO2, pozwoli także obniżyć hałas o 10 dB.

Do akcji sadzenia roślin przedstawiciele Endress+Hasuer zaprosili grupę dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 71. ‒ Uczniowie tej placówki to bezpośredni sąsiedzi naszego mikrolasu, dlatego zależało nam, by współtworzyli go razem z nami ‒ podkreśla Nadia Golda, Marketing Communication Manager w Endress+Hauser. ‒ Zaangażowaliśmy młodych wrocławian w proces sadzenia również po to, by poszerzyć ich wiedzę przyrodniczą i zwiększyć świadomość ekologiczną.

Endress+Hauser wspiera akcje, które są istotne dla lokalnych społeczności. Zrealizował też szereg innych inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju na całym świecie. Wiele zakładów należących do firmy już wykorzystuje energię odnawialną, inwestuje w swoją mobilność lub zwraca uwagę na wysokie standardy efektywności energetycznej w nowych budynkach. Szwajcarska firma podpisała również zobowiązanie Net Zero, aby do 2050 roku być w pełni zeroemisyjnym przedsiębiorstwem.