Energooszczędna hydraulika dla tartaków

Bez względu na to, w jaki sposób Idaho Forest Group obrabia drewno w procesie przetwórczym – produkty Sytronix umożliwiają operatorowi młyna zwiększyć wydajność i zaoszczędzić dużą ilości energii.

Aromat świeżo ściętego drzewa przenika w powietrzu wielkiego tartaku prowadzonego przez Idaho Forest Group. Jedna kłoda po drugiej przemierza drogę przez największy tartak Północnej Ameryki zlokalizowany w małej miejscowości Lewiston w stanie Idaho. W zależności od aktualnych potrzeb, dzięki w pełni zautomatyzowanemu systemowi, istnieje możliwość cięcia ponad 180 metrów drewna na minutę. Nawiasem mówiąc, wytwarzane wióry drzewne znajdują się w tej samej linii. Tartak położony w mieście Lewiston, jest jednym z pięciu posiadanych przez spółkę będącą jednocześnie jedną z największych producentów drewna w USA. Wykorzystywana w tartaku linia produkcyjna została zaprojektowana przez firmę HewSaw, do której grupa Bosch Rexroth w Kanadzie dostarczyła niezbędne komponenty oraz zasilacz hydrauliczny. Koncepcja napędu została opracowana w celu zwiększenia produktywności i efektywności energetycznej.

Oszczędność do 80 % zużytej energii

W rozwiązaniu zaproponowanym przez firmę Bosch Rexroth zastosowano napędy pomp Sytronix. Są to napędy o zmiennej prędkości, które łączą zalety oraz funkcje hydrauliki i elektroniki dzięki czemu w zależności od szczegółowych danych aplikacji istnieje możliwość zaoszczędzenia od 30 do 80 % energii. Jest to jedna z głównych zalet w przypadku linii piłujących.

W maszynie wykorzystane zostały dwa rodzaje napędów Sytronix: Sytronix DFEn 5000 i SvP 7000. Sytronix DFEn 5000 odpowiedzialny jest za regulację ciśnienia i przepływu. Natomiast Sytronix SvP 7000 za uzyskanie odpowiedniego pofilu.

Jest jeszcze jedna rzecz, która przekonała HewSaw oraz ich klienta Idaho Forest Group do skorzystania z zapropowanego rozwiązania. Ta koncepcja jest nie tylko bardzo precyzyjna i wydajna energetycznie, ale także zastosowane przez firmę Bosch Rexroth napędy mają możliwość zdalnego serwisowania.