FAMUR: test kompatybilności drugiego kompleksu dla PG SILESIA

    Producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – zakończył produkcję drugiego kompleksu ścianowego przeznaczonego do pracy w Przedsiębiorstwie Górniczym Silesia. W dniu 22 maja dokonano testu kompatybilności i oficjalnie przekazano maszyny przedstawicielom kopalni. Pierwszy z zakupionych przez PG SILESIA kompleksów pracuje w kopalni od czasu wznowienia przez nią wydobycia, tj. od kwietnia 2012 roku.

    Umowa na dostawę drugiego kompleksu ścianowego do PG Silesia została zawarta w październiku 2012 roku. Wart ponad 77 milionów zł system wydobywczy został w pełni zaprojektowany i wykonany przez FAMUR. W jego skład wchodzą: kombajn ścianowy FS 400/3,3, 170 sztuk sekcji zmechanizowanej obudowy ścianowej FAZOS 14/34, przenośnik zgrzebłowy ścianowy i podścianowy NOWOMAG oraz wyposażenie elektryczne.

    „Nowoczesny kompleks ścianowy produkcji FAMUR jest drugim kompletnym systemem wydobywczym, jaki dostarczymy do PG Silesia. Pierwszy sprawdził się już w wyjątkowo skomplikowanych warunkach górniczo-geologicznych, charakterystycznych dla pól wydobywczych czechowickiego zakładu. Jesteśmy przekonani, że kolejny zestaw maszyn i urządzeń ścianowych Famuru istotnie zwiększy efektywność wydobycia w Silesii przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa pracujących przy nim górników” – powiedział podczas odbioru maszyn przez zarząd PG SILESIA Ireneusz Tomecki, wiceprezes zarządu FAMUR SA.

    „Zakup pierwszego z kompleksów ścianowych Famuru jest bardzo dobrą inwestycją – jego praca przynosi kopalni wymierne efekty. Między innymi dlatego zdecydowaliśmy się na wybór oferty FAMUR SA w przetargu na nowy kompleks. Niezwykle ważna w codziennym zarządzaniu zakładem jest dla nas optymalizacja kosztów wydobycia, w celu zagwarantowania odbiorcom jak najkorzystniejszej ceny końcowej produktu. Wierzymy, że możemy dostarczać jednocześnie tani i wysokokaloryczny węgiel, a nowy kompleks Famuru w istotny sposób pomoże nam zrealizować te założenia” – powiedział po oficjalnym odbiorze maszyn Michal Heřman, prezes zarządu PG SILESIA.

    PG SILESIA jest spółką zajmującą się wydobyciem węgla kamiennego, działającą w południowej Polsce. Od 2012 roku produkuje węgiel kamienny przeznaczony głównie dla sektora energetycznego, ale również specyficzne rodzaje węgla kamiennego do sprzedaży detalicznej. Oprócz węgla kamiennego, PG SILESIA sprzedaje również gaz kopalniany, kamień do celów budowlanych, a także dostarcza rozwiązania w zakresie ekologicznego składowania minerałów energetycznych (popiołu i pyłów dymnicowych).