FLIR Systems i Sofradir pracują nad nową kamerą termowizyjn

    FLIR Systems i Sofradir bedą pracować wspólnie przy budowie nowej, dwupasmowej kamery termowizyjnej. FLIR wniesie doświadczenie w dziedzinie termowizji i kamer podczerwieni, Sofradir słynie z budowy detektorów podczerwieni ykorzystywanych przez wojsko i przemysł lotniczy.

    Firmy podpisały porozumienie, w ramach którego stworzą dwupasmowe detektory trzeciej generacji i inne elementy kamer. Pozwolą one na budowę nowoczesnych urządzeń o wysokich parametrach, do zastosowań militarnych i komercyjnych.

    Porozumienie podpisane zostało w chwili, gdy detektory dwupasmowe zaczynają być szerzej dostępne po długim okresie badań prowadzonych w kilku krajach. Tego typu rozwiązania stosowane są nie tylko w wojskowości i wizyjnych systemach zabezpieczeń, ale także w kamerach termowizyjnych. Umożliwiają precyzyjny, bezstykowy pomiar temperatury z automatyczną kompensacją nieznanej emisyjności materiału badanego.

    Dwupasmowe kamery termowizyjne będą pracować w zakresie fal średnich i długich, co pozwoli użytkownikom na przełączanie pasm w zależności od obserwowanego obiektu. Wykorzystanie fal długich jest optymalne w przypadku niższych temperatur, przydaje się szczególnie w warunkach, gdzie występuje kurz, pył i dym (jak np. pole walki). Pasmo fal średnich sprawdza się w wysokich temperaturach, przy wysokiej wilgotności. Dodatkowo, kamery będą mogły łączyć obrazy zarejestrowane przy użyciu obu pasm.